Chociaż nazwa zobowiązuje, Łódź nie kojarzy się w pierwszej chwili z wodą. Ale mimo tego, że nie mamy w mieście dużej rzeki czy dostępu do morza, bez trudu znajdziemy miejsce do wypoczynku w jej otoczeniu.
Arturówek
Las Łagiewnicki otwiera nasze zestawienie. To nie tylko największy w Europie las komunalny, ale też mnóstwo możliwości relaksu na łonie natury, w tym nad wodą. To właśnie w Łagiewnikach znajduje się Arturówek – największe i najbardziej popularne łódzkie kąpielisko.
Po ostatnim sezonie na plażę w lesie wjechały koparki i ekipa budowlana. Zajęto się remontem kąpieliska: na plaży jest nowy piasek, alejka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, która pozwala dostać się nad sam brzeg stawu, nowe stanowisko ratowników, ławki i odnowione alejki.
To kolejna odsłona projektu „Szmaragdowa Riwiera” – realizowanego przez Budżet Obywatelski pomysłu łodzian. Wcześniej mieszkańcy zdecydowali o remoncie przystani wodnej z wypożyczalnią, która znajduje się na drugim w arturowskich stawów.
Trzecią wodną atrakcją w Łagiewnikach jest plac zabaw. W odróżnieniu od klasycznego miejsca tego rodzaju tutaj obowiązuje strój kąpielowy, bo każda z zabawek w jakiś sposób wykorzystuje wodę do zabawy. Odkąd plac powstał, jest popularnym miejscem wśród dzieci, szczególnie tych najmłodszych.
Jeśli ktoś szuka bardziej kameralnego miejsca w lesie, wystarczy, że wybierze się w jego północną część. Tam na Łagiewniczance również znajdują się stawy, ale już bez plaży, czy łódek. I możemy wypocząć, słuchając śpiewu ptaków, a nie hałasu letniej zabawy.
Stawy Stefańskiego i Jana
Dwie kolejne plaże znajdziemy w południowej części Łodzi, na Olechówce oraz na Nerze. Stawy Jana między ul. Paradną i Kosynierów Gdyńskich zamieniają się latem w centrum wakacyjnego relaksu. Obok kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego mamy tutaj właściwie całkowicie wyremontowane zaplecze. I to również zasługa łodzian, którzy wykorzystali do tego BO.
Powstały tu m.in. plac zabaw, skatepark, miejsca do grillowania czy stacja do streetworkoutu. Obok nich jest też orlik z boiskami do piłki nożnej i koszykówki. Przez cały rok na Stawach Jana można zobaczyć biegaczy i osoby uprawiające nordic walking – z myślą o nich powstały oświetlone alejki o odpowiedniej nawierzchni.
Nieco bardziej na zachód, na rzece Ner, mamy Stawy Stefańskiego. Tutaj oprócz plaży z pomostem czekają na nas także plenerowa siłownia, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, miejsce do grillowania i pumptrack. Cały główny staw okala aleja przystosowana nie tylko do spacerów, ale także biegów i jazdy na rolkach.
Na Stawach Stefańskiego znajdziemy także prywatną wypożyczalnię sprzętu wodnego, wake-park, czyli trasę przystosowaną do jazdy na desce wodnej, oraz beach bar z leżakami.
W parkach
Stawy znajdują się także w kilku łódzkich parkach, ale nie ma tam urządzonych kąpielisk. Na Młynku znajdziemy wyremontowaną niedawno wypożyczalnię sprzętu, miejsca grillowe, siłownię i plac zabaw, a także park linowy.
Z kolei stawy, których głównym atutem jest kameralność, znajdziemy m.in. na Zdrowiu, w parku Julianowskim, nad Jasieniem, Poniatowskiego, Źródliska, Reymonta czy na Helenowie.
Aquapark Fala
Fala jest jednym z największych parków wodnych w kraju. Składa się ze strefy basenowej, strefy saun i spa&wellness. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym basen ze sztuczną falą, najwyższa w Polsce zjeżdżalnia wodna Kamikadze, aż 8 rodzajów saun, baseny i wanny solankowe, jacuzzi, masaże wodne, most linowy, tężnia solna, grota śnieżna, masaże, place zabaw, plaża naturystów, drink bary, restauracje – wszystko to znajduje się w zielonym sercu Łodzi – parku na Zdrowiu.
Od niedawna odpoczynek na Fali można połączyć ze zwiedzaniem największego i najnowocześniejszego w kraju pawilonu hodowlanego – Orientarium. Umożliwia to łączony bilet do obu miejsc.
Bilet w cenie 99 zł otwiera na 2 godz. drzwi do Strefy Basenowej oraz uprawnia do jednorazowej nielimitowanej czasowo wizyty w zoo i Orientarium. Takie wejściówki są ważne przez 7 dni od daty zakupu we wszystkie dni tygodnia. Łączony bilet można kupić zarówno w kasach Fali, jak i w zoo.
Baseny MOSiR
Trzy kolejne pływalnie znajdziemy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na Wodnym Raju przy ul. Wiernej Rzeki znajdziemy baseny kryte i sezonowe. Do tego dwie sauny, jacuzzi, zjeżdżalnie, brodzik dla najmłodszych, bicze wodne i boisko do siatkówki plażowej.
Dwie kolejne pływalnie to obiekty sezonowe. Ten przy ul. Sobolowej to najnowszy basen w ofercie MOSiR. Goście mają do dyspozycji pełnowymiarową nieckę sportową o wymiarach 25 m x 50 m z trybuną na 200 miejsc oraz nieckę rekreacyjną o powierzchni 500 m2 z atrakcjami – biczami wodnymi i wodospadem. Na dzieci czeka brodzik z zabawkami: huśtawkami, zjeżdżalnią i konikami.
Trzecią pływalnię znajdziemy w parku im. Szarych Szeregów przy ul. Głowackiego. Czekają tu na nas basen, brodzik dla najmłodszych i otoczenie parkowej zieleni.
Baseny MOSiR są otwarte w sezonie 7 dni w tygodniu, w lipcu od godz. 8:00 do 20:00, a w sierpniu w godz. 9:00–20:00.
Jak w Ciechocinku
Tężnie solankowe to konstrukcje zbudowane z drewna iglastego i cienkich gałązek tarniny. Specjalne pompy rozprowadzają po drewnie solankę, czyli wodę bogatą w minerały: jod, brom, magnez, potas, sód oraz żelazo. Dzięki temu powietrze otaczające tężnie jest wyjątkowo bogate w te mikroelementy – zupełnie jak w nadmorskich sanatoriach i uzdrowiskach.
Podczas jednego 45-minutowego seansu w tężni solankowej wdychamy tyle jodu, co podczas 3 dni spędzonych nad morzem.
Na terenie Łodzi znajduje się kilkanaście ogólnodostępnych tężni solankowych. Część z nich jest położona na osiedlach, inne są dostępne w parkach. Aktualnie działające w mieście tężnie znajdują się na terenie:
- Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja (między blokami położonymi między ul. Żubardzką a ul. Inowrocławską);
- Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik;
- pasażu Abramowskiego;
- parku Widzewska Górka;
- parku Podolskiego;
- parku Źródła Olechówki;
- Stawów Jana.
Wszystkie kolory tęczy
Wytchnienie od letnich upałów znajdziemy także w pobliżu miejskich fontann. Największą popularnością cieszą się w mieście multimedialne wodotryski, które w rytm zaprogramowanej choreografii wyrzucają z dysz wodę iluminowaną światłem. Takie wodne spektakle możemy oglądać w parkach Poniatowskiego i Moniuszki.
Bardziej tradycyjne wodotryski znajdziemy zaś w parkach Sienkiewicza czy Widzewskim. W tym ostatnim w tym roku zadebiutowała nowa fontanna postawiona w miejscu starej. O inwestycji zdecydowali sami łodzianie, wybierając ją do realizacji w Budżecie Obywatelskim.