Poczytaj mi, mamo! Literacki dorobek i łódzkie wątki w życiu Heleny Bechlerowej

2 grudnia 1908 r. w Łodzi urodziła się Helena Bechlerowa – pisarka, autorka wierszy, opowiadań dla dzieci i audycji radiowych, tłumaczka z języka rosyjskiego.

Poczytaj mi, mamo! Helena Bechlerowa i jej literacki dorobek
Poczytaj mi, mamo! Helena Bechlerowa i jej literacki dorobek

Była córką Antoniego Michalskiego, łódzkiego pocztowca. Ukończyła seminarium nauczycielskie w Łodzi i w 1930 r. rozpoczęła pracę w szkole. Jednocześnie studiowała filologię polską w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. W okresie okupacji pracowała w tajnym nauczaniu. Wyszła za mąż za Antoniego Bechlera, również nauczyciela.

Debiutowała w 1948 r. na łamach „Świerszczyka”. Pierwszą książkę „Jak kotek zwierzątka mlekiem częstował” wydała w 1958 r. Była redaktorką czasopism dla dzieci, a następnie przez wiele lat pracowała jako redaktor w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia” oraz współautorka znanej serii „Poczytaj mi, mamo”. 

Helena Bechlerowa jest zaliczana do najwybitniejszych postaci polskiej literatury dla najmłodszych, a jej twórczość i oryginalna wyobraźnia dały początek tak niezwykłym opowieściom jak „Dom pod kasztanami” i „Za złotą bramą”. Jej utwory były tłumaczone na wiele języków. Francuskie wydanie „Domu pod kasztanami” z ilustracjami Jana Marcina Szancera zostało uznane w 1970 r. za najlepsza książkę roku. 

Oto kilka tytułów jej popularnych książek dla dzieci:, „O żabkach w czerwonych czapkach” (1959), „Wesołe lato” (1971), „Ciocia Arnika” (1979), „Zima z białym niedźwiedziem” (1975), „Kolczatek” (1975) i wiele innych. 

Pisarka zmarła w Warszawie 18 września 1995 r.

ZOBACZ TAKŻE