Polska Platforma Tańca 2024 odbędzie się w Łodzi. Finał najważniejszego tanecznego wydarzenia w Polsce

Finał VIII edycji Polskiej Platformy Tańca 2024 odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w Łodzi.

Polska Platforma Tańca 2024
Polska Platforma Tańca 2024 odbędzie się w Łodzi. Finał najważniejszego tanecznego wydarzenia w Polsce

Polska Platforma Tańca to najważniejsze w naszym kraju, profesjonalne wydarzenie networkingowe o potencjale budowania międzynarodowej obecności i współpracy polskiego oraz zagranicznego środowiska tanecznego. Do udziału w nim zapraszani są zagraniczni managerowie, prezenterzy, producenci, promotorzy tańca, dyrektorzy festiwali oraz przedstawiciele innych platform tańca z całego świata. Podczas Polskiej Platformy Tańca prezentowane są wybrane w drodze konkursu polskie produkcje taneczne, organizowane są liczne spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne.

Ponad 20 lat doświadczeń

Historia Polskiej Platformy Tańca sięga 2003 roku. Odbyła się wówczas pierwsza edycja wydarzenia w formie przeglądu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Inicjatorom przyświecał ważny cel stworzenie platformy artystycznego dialogu i współpracy w nowych warunkach zintegrowanej Europy.

Głównym organizatorem pierwszej Polskiej Platformy Tańca było Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych (dziś już nieistniejące), a współorganizatorami i partnerami: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Stara Prochownia, Teatr Mały, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Fundacja ORLEN – DAR SERCA. W kolejnych latach Centrum Kultury Zamek oraz Art Station Foundation zorganizowały w Poznaniu trzy edycje Polskiej Platformy Tańca w 2008, 2010 i 2012 roku.

Na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami Instytut Muzyki i Tańca został w 2013 roku głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca. Zgodnie z założeniami Instytutu każda kolejna edycja odbywała się w innym mieście przy współpracy z lokalnymi instytucjami, organizacjami i środowiskami tańca: w 2014 roku w Lublinie we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, 2017 roku w Bytomiu we współpracy z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark, w 2019 w Gdańsku we współpracy z Fundacją Polka dot oraz Stowarzyszeniem Teatr Dada von Bzdülöw. W 2021 roku IMiT przekształcił się w Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT).

Polska Platforma Tańca 2024 w Łodzi

Finał VIII edycji Polskiej Platformy Tańca 2024 odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w Łodzi. Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia jest Materia oraz Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Współpracują także inne łódzkie instytucje kultury: Teatr Pinokio, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Wybór Łodzi jest nieprzypadkowy. Miasto jest ważnym ośrodkiem rozwoju edukacji tanecznej oraz promocji sztuki tańca. W tegorocznej edycji wybór spektakli powierzony został dziesięcioosobowej Komisji Artystycznej, w której znaleźli się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca. Spośród niemal osiemdziesięciu zgłoszonych w otwartym konkursie spektakli Komisja Artystyczna wybrała piętnaście przedstawień, które zostaną zaprezentowane w Łodzi.

Oprócz spektakli w programie zaplanowano wydarzenia towarzyszące: panele dyskusyjne, warsztaty, prezentacje. Będzie możliwość spotkania się, wymiany informacji i doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Mamy nadzieję, że tegoroczna Platforma stanie się okazją do zacieśnienia współpracy zarówno na poziomie międzynarodowym jak i wewnątrz środowiska tańca w Polsce.

Bardzo się cieszę, że możemy przywitać Państwa w gościnnej Łodzi. Jesteśmy miastem, w którym kultura, szczególnie ta nieoczywista, niekomercyjna, wręcz awangardowa jest stałym elementem budowania tożsamości miejskiej. Znakomicie wybrzmiało to w czasie roku obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, gdzie obok wielkich, komercyjnych scen doskonale zaprezentowały się wszystkie środowiska artystyczne naszego miasta. Od lat pracujący w Łodzi artyści, choćby ze wspaniałego Teatru Chorea i pedagodzy związani z tańcem i teatrem tańca Akademii Muzycznej, krok za krokiem tworzyli scenę i zaplecze dla rozwoju tej dziedziny sztuki. Ukoronowaniem tych działań było postanie hubu artystycznego wspierającego rozwój tańca w Łodzi. Stworzyły go m.in. Akademia Muzyczna, Miasto Łódź i Fundacja Materia, która zajmuje się bezpośrednio działaniami na rzecz rozwoju teatru tańca i sztuki tańca w Łodzi. Przyznanie Łodzi współorganizacji Polskiej Platformy Tańca najważniejszego wydarzenia dla tej dziedziny sztuki w Polsce jest dowodem na to, że nasze miasto staje się niezwykle ważnym punktem na mapie artystycznej dla ludzi tańca. Platforma to przecież z jednej strony wspaniali goście ze świata i z całej Polski, promocja polskiej kultury zagranicą, dziesiątki wiodących artystów i artystek tańca odwiedzających Łódź. Życzę Państwu wielkich emocji przy oglądanych spektaklach i pokazach tanecznych, owocnych dyskusji na spotkaniach panelowych, sukcesu na arenie międzynarodowej i dalszego rozwoju sztuki tańca, także dzięki zaangażowaniu Miasta Łódź – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Z Polską Platformą Tańca współpracować będą łódzkie instytucje kultury. A są to:

  • Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (współorganizator wydarzenia)
  • Fabryka Sztuki w Łodzi ( gdzie działa od lat Teatr Chorea )
  • Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
  • Teatr Pinokio w Łodzi

Warto przypomnieć wszystkim wielbicielom tańca, że miasto Łódź było w 2020 jednym z czterech pierwszych miast – gospodarzy programu Przestrzenie Sztuki w dziedzinie tańca, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Po to by rozwijać taniec w Polsce powstała instytucja kultury Materia, łódzki producent Polskiej Platformy Tańca.

Więcej informacji: www.polskaplatformatanca.pl

ZOBACZ TAKŻE