Ponad 100 tys. drzew przybyło w Łodzi w 2023 r.! Gdzie się pojawiły? [ZDJĘCIA]

W kończącym się powoli 2023 r. udało się, zgodnie z zapowiedziami, posadzić w Łodzi ponad 100 tysięcy drzew. Dzięki temu powstały nowe tereny leśne, w tym parki, pojawiły się kolejne drzewa w arteriach drogowych, uzupełniono też ubytki powstałe w wyniku wichur.

sadzenie drzew
Ponad 100 tys. drzew przybyło w Łodzi w 2023 r.!
13 zdjęć
sadzenie drzew
sadzenie drzew
sadzenie drzew
sadzenie drzew
sadzenie drzew
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Mijający rok to również wiele zrealizowanych zielonych projektów dla Łodzi, w tym tych z bezpośrednim udziałem mieszkańców. Działania koordynował Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Wydział Kształtowania Środowiska UMŁ. 

Drzewa w Łodzi na 20 hektarach

12 hektarów - tyle terenu z nowymi drzewami przybyło w Łodzi w 2023 roku. To sadzonki różnych gatunków, które w kolejnych latach będą tworzyć rozwinięte tereny zieleni w mieście. Niektóre z tych terenów mają być dodatkowo poszerzane. 100 tysięcy posadzonych drzew w 2023 roku to wynik przeszło 2 razy wyższy niż w roku 2022. Łącznie od początku 2022 roku stworzono niemal 20 hektarów terenu z nowymi drzewami.

Do nasadzeń drzew na dużych obszarach doszły te w arteriach drogowych - pojawiły się one między innymi na ulicach: Inflanckiej w okolicy Zagajnikowej, Aleksandrowskiej, Popiełuszki, Rokicińskiej, czy na Sikorskiego niedaleko Zgierskiej. Nowe drzewa sadzono też przy okazji większości łódzkich inwestycji - na Bulwarach Północnych, placu Wolności czy pasażu Schillera.

Oprócz tego w 2023 roku w Łodzi pojawiło się ponad 7000 krzewów i przeszło 5000 roślin cebulowych. Były to głównie nasadzenia w łódzkich parkach, ale również na ekranach akustycznych (np. przy ulicy Zgierskiej, na osiedlu Radogoszcz) i przy kilku ścianach kamienic w centrum Łodzi, efekty tych prac zobaczymy w pełnej okazałości wiosną.

Jedną z ostatnich zielonych inwestycji w tym roku było utworzenie dwóch kolejnych parków leśnych (w Łodzi jest ich już kilkanaście) - Parku Zbójnickiego (Sikawa) oraz Parku Trzy Wyspy (Teofilów). Oba parki zostały utworzone na wniosek okolicznych mieszkańców, oni również wybrali dla nich nazwy. Wcześniej, również w tym roku, utworzono Parki Leśny Ustronie.

Pomagali mieszkańcy i łódzkie firmy

Nasadzenia realizowano także w ramach Budżetu Obywatelskiego - tak powstała choćby łąka kwietna na Radiostacji (ulice Tkacka i Zelwerowicza). Podobna inwestycja pojawiła się przy Rondzie Solidarności, tutaj przy wsparciu lokalnego biznesu. Udało się też rozwinąć dwie istniejące już strefy wypoczynku zrealizowane z BO - przy skrzyżowaniu ulic Czahary i Prądzyńskiego oraz przy ulicy Pięknej.

Ważne były również inicjatywy samych mieszkańców finansowane przez miasto Łódź - przy bibliotece na Janowie (ul. Ketlinga) powstał w ten sposób ogród społeczny. Inicjatywa w tej samej formie została zrealizowana przez lokatorów kamienicy przy Pomorskiej 81, na podwórku mają teraz piękny zestaw roślin.

Oprócz inicjatyw mieszkańców Łodzi w poszerzenie terenów zieleni włączyły się też łódzkie firmy, w ramach Ekopaktu. W ten sposób na nowo uporządkowano tereny w Parku nad Jasieniem, gdzie inwestor sfinansował posadzenie kilkuset roślin. Prywatni przedsiębiorcy sfinansowali również utworzenie ogrodów deszczowych w szkołach (program Łódzkie Szkoły dla Klimatu).

ZOBACZ TAKŻE