Ponad 300 dzikich wysypisk uprzątnęły miejskie służby w 2023 roku [SZCZEGÓŁY]

Dzikie wysypiska śmieci to prawdziwa bolączka Łodzi. Część łodzian nie przejmuje się ani ekologią, ani wizerunkiem miasta, więc porzuca odpady tam, gdzie nigdy nie powinny się znaleźć. Tylko w ubiegłym roku miejskie służby uprzątnęły ponad 300 dzikich wysypisk śmieci.

dzikie wysypiska
Ponad 300 dzikich wysypisk musiały uprzątnąć służby w 2023 roku
7 zdjęć
dzikie wysypiska
dzikie wysypiska
dzikie wysypiska
dzikie wysypiska
dzikie wysypiska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Góry odpadów pojawiają się zarówno na obrzeżach miasta, jak i w jego ścisłym centrum. To np. gruz, stare meble, elektrośmieci, opony, części samochodowe, stare szmaty, niesprawny sprzęt RTV i AGD czy stosy butelek. O dzikim wysypisku mowa wtedy, gdy odpadów zalegających na skwerach lub przy ulicach jest wyjątkowo dużo.

– Wszyscy, którzy wyrzucają odpady nielegalnie, powinni pamiętać o tym, że mogą czekać ich poważne konsekwencje – z grzywną nałożona przez sąd włącznie. Nieuczciwi mieszkańcy przerzucają koszty pozbycia się tych śmieci na łodzian. Każdy by chciał, żeby w jego okolicy powstał nowy plac zabaw lub został wyremontowany chodnik. A my, zamiast prowadzić tego typu inwestycje, wydajemy miliony na sprzątanie bałaganu nieodpowiedzialnych mieszkańców – mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

W 2023 roku miejskie służby niejednokrotnie przy współpracy z mieszkańcami lub odpowiedzialnymi przedsiębiorcami usunęły 317 dzikich wysypisk. Zebrano w ten sposób milion kilogramów odpadów, które zapełniłyby 1000 dużych kontenerów na śmieci. Na ich uprzątnięcie miasto wydało w sumie ponad 2 250 000 złotych. W niektórych przypadkach udało się odnaleźć winowajców i pociągnąć ich do odpowiedzialności, a przede wszystkim – zmusić do posprzątania swojego bałaganu. Powstała też specjalna mapa (KLIKNIJ), na której zaznaczone są wszystkie miejsca, z których w ubiegłym roku usunięto dzikie wysypiska.

W walce z nielegalnymi składowiskami pomóc może każdy łodzianin. To właśnie mieszkańcy najczęściej zgłaszają ich lokalizacje. Obszar Łodzi na bieżąco monitorują też urzędowi inspektorzy – bez względu na cel kontroli, zawsze sprawdzają, czy na skwerach lub przy ulicach nie wyrosły nowe góry śmieci.

Osoby, które zauważą dzikie wysypiska w swojej okolicy, powinny zgłosić je na stronie Łódzkiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami lckm.uml.lodz.pl lub pod numerem telefonu 42 638 44 44.

ZOBACZ TAKŻE