Powołanie diecezji w Łodzi. Orędownikiem idei późniejszy papież - Pius XI

10 listopada 1920 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XV powołano w Łodzi diecezję. Liczące wówczas pół miliona ludności miasto długo oczekiwało na jej ustanowienie. Działania kardynała Aleksandra Kakowskiego zostały poparte przez rząd ówczesnego premiera Leopolda Skulskiego (XII 1919–VI 1920), który poprzednio pełnił urząd prezydenta Łodzi i znał jej potrzeby.

Papież Pius XI i ks. Wincenty Tymieniecki

Papież Pius XI orędownikiem idei

Orędownikiem tej idei stał się również ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, późniejszy papież Pius XI, Achilles Ratti, który odwiedził Łódź 20 maja 1920 r. Gorące przyjęcie przez robotników, rozmowy z duchowieństwem i przedstawicielami przemysłu wzmacniały przekonanie o potrzebie powstania nowej diecezji, ale procedury administracyjne się przedłużały. Benedykt XV podjął więc decyzję o natychmiastowym powołaniu jej do życia w dniu 10 grudnia 1920 r. Została ona wysłana telegramem przez Watykan do nuncjusza apostolskiego Achillesa Rattiego, którego zadaniem było dostarczenie informacji do sporządzenia bulli papieskiej. Ta nadeszła do Polski dopiero w maju 1921 r., ale z datą 10 grudnia 1920 r.

Ks. Wincenty Tymieniecki - pierwszy łódzki biskup

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki został podniesiony do rangi katedry, a ówczesny proboszcz – ks. Wincenty Tymieniecki (1871–1934) – został pierwszym biskupem łódzkim, który przyjął sakrę 11 IV 1921 r. Zorganizował kurię, seminarium duchowne i sąd kościelny oraz kapitułę katedralną. Rozwinął także szeroką działalność charytatywną i oświatową wśród robotników.

ZOBACZ TAKŻE