Poznaj historie (nie)znanych łodzianek podczas wykładów w Muzeum Miasta Łodzi

W najbliższy piątek, 14 stycznia o godz. 17:30, w Muzeum Miasta Łodzi zostanie zainaugurowany organizowany wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet cykl wykładów poświęconych łodziankom zapisanym na kartach historii. Na pierwszym spotkaniu goście wysłuchają prelekcji poświęconej łódzkim śladom Katarzyny Kobro – rewolucjonistki rzeźby.

fot. Muzeum Miasta Łodzi
Szlakiem znanych łodzianek

Bohaterkami spotkań oprócz Katarzyny Kobro będą m.in. kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz, aktywistka i nauczycielka Romana Pachucka, lekarka Alina Margolis-Edelman, ogłoszona patronką roku 2022 w Łodzi, aktorka Ida Kamińska, malarka Felicja Pacanowska, opozycjonistka Janina Kończak, lekkoatletka Maria Kwaśniewska-Maleszewska.

– Nowym cyklem spotkań „Łodzianki (nie)znane” pragniemy zwrócić uwagę łodzian na rolę kobiet w historii oraz ich wpływ na teraźniejszość naszego miasta – mówi Magda Komarzeniec, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Wykłady, które będą odbywać się raz w miesiącu przez cały 2022 rok, jest pierwszym z kroków, które chcemy podjąć. W planach mamy wydawnictwo oraz wystawę czasową, na której zaprezentujemy życiorysy i osiągnięcia kobiet związanych z Łodzią, a później wprowadzenie naszych bohaterek do Panteonu Wielkich Łodzian, który stanie się wówczas Panteonem Wielkich Łodzianek i Łodzian – dodaje.

Muzeum do współpracy przy cyklu zaprosiło Łódzki Szlak Kobiet, fundację, która od lata działa na rzecz pamięci o łodziankach.

– Łódź jest nieprzypadkowo nazywana miastem kobiet, a wątki kobiece stanowią ważną część lokalnej tożsamości – mówi Ewa Kamińska-Bużałek, Prezes Łódzkiego Szlaku Kobiet. Swój rozwój Łódź zawdzięczała m.in. pracy włókniarek, ale także działającym tu artystkom, kobietom nauki, działaczkom społecznym. To często postaci słabo znane, jednak o wielkich zasługach i niezwykłych życiorysach. Przedstawienie ich dokonań w Muzeum Miasta Łodzi będzie ważnym krokiem ku przywróceniu należnego im miejsca w pamięci zbiorowej – podsumowuje.

ZOBACZ TAKŻE