Prąd i ciepło powstają w Łodzi ze ścieków! Jak to możliwe?

Podczas oczyszczania ścieków w łódzkiej GOŚ powstają osady. Uzyskuje się z nich biogaz, który jest paliwem do produkcji energii elektrycznej i ciepła. W dobie kryzysu energetycznego, rosnących cen prądu i ciepła, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków ma własne źródło energii odnawialnej.

Agregat prądotwórczy w elektrociepłowni
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Biogaz powstaje podczas fermentacji metanowej osadów ściekowych. Wytworzone podczas procesu oczyszczania ścieków i zagęszczone osady trafiają do czterech ogromnych komór fermentacyjnych, w których są stale mieszane i podgrzewane do temperatury 33-39°C. W wyniku fermentacji metanowej, trwającej około 26 dni, powstaje w ciągu roku od 7,5 do 8 milionów metrów sześciennych biogazu. Przefermentowane w komorach osady są spalane, dając dodatkową energię cieplną.

GOŚ zamienia biogaz w energię elektryczną i ciepło

Na terenie GOŚ działa elektrociepłownia, która ze spalania biogazu produkuje energię elektryczną i ciepło. Zainstalowane w niej agregaty prądotwórcze są w stanie wytworzyć energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby GOŚ w 60-70%. Produkowany w oczyszczalni prąd mógłby zasilić 2,5 tysiąca gospodarstw domowych.

Uzyskane w oczyszczalni ciepło zapewnia całkowitą samowystarczalność w zakresie potrzeb technologicznych, ogrzewania wszystkich pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej.

Produkcja prądu i ciepła w GOŚ ma wpływ na obniżenie kosztów jej funkcjonowania i ochronę środowiska naturalnego. Osady powstające w procesie oczyszczania ścieków zagospodarowywane są bowiem na miejscu (poprzez ich fermentację i spalanie). Nie ma potrzeby wywożenia ich na składowiska odpadów.  

ZOBACZ TAKŻE