Prawie 0,5 mln euro dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Na co będą przeznaczone?

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało 490 tysięcy euro z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na realizację projektu „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik".

fot. CMWŁ
Blisko pół miliona euro dla kultury

Celem projektu jest integracja i współpraca środowisk kulturalnych i naukowych z Polski i Norwegii, włączanie w szerszy nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznych (tradycji Samów z Norwegii oraz tradycji z Podlasia), jak również popularyzacja wiedzy o polskiej i norweskiej tkaninie artystycznej i jej uwarunkowaniach kulturowych, a także wspieranie rozwoju artystycznego poprzez organizację rezydencji artystów.

W ramach projektu zaplanowano dwie wystawy. Pierwsza, planowana na listopad 2023–marzec 2024, będzie międzynarodową wystawą współczesnej tkaniny uwzględniająca również aspekty tradycji warsztatu, historii tkaniny. Przedstawi m.in. wyniki badań przeprowadzonych przez CMWŁ na północy Norwegii i tradycji Samów.

Druga będzie wystawą współtworzoną przez studentów Szkoły Doktorskiej z ASP w Krakowie i studentów tkaniny z Bergen. W Łodzi zostanie zaprezentowana w terminie od maja do sierpnia 2023 r., a w Bergen od sierpnia do października 2023 r. Latem 2022 r. studenci obu wspomnianych uczelni odwiedzą Łódź, Podlasie, Bergen oraz miasta na południu Norwegii związane z tkaniną ludową. Całość zaowocuje obszerną publikacją naukową.

W ramach projektu odbędzie się również sympozjum (kwiecień 2023 r.) dotyczące kuratorowania współczesnej tkaniny.

ZOBACZ TAKŻE