Program Ciepłe Mieszkanie. Decyzja RIO uchyla miliony na dotacje dla łodzian

Miały być pieniądze od rządu, docieplenia mieszkań, niższe rachunki za ogrzewanie. Tymczasem Regionalna Izba Obrachunkowa uchyla w kolejnym mieście kolejną uchwałę Rady Miejskiej. A to oznacza, że milionów na dotacje dla łodzian nie będzie.

Milionów na dotacje dla łodzian nie będzie, fot. Lazy_Bear/envato.com

Program Ciepłe Mieszkanie

– „Ciepłe Mieszkanie” to program skierowany do osób fizycznych - właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. - W ramach programu właściciel mieszkania mógł uzyskać dotację na likwidację źródła ciepła na paliwo stałe i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, by lepiej uszczelnić mieszkanie przed uciekaniem ciepła. Dofinansowanie udzielane miało być wyłącznie za pośrednictwem gminy, a wysokość dotacji mogła sięgać nawet 39 900 zł – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Regionalna Izba Obrachunkowa unieważnia uchwałę Rady Miejskiej

Niestety, żadne łodzianin dotacji nie otrzyma, gdyż Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę Rady Miejskiej. Podobnie niedawno zrobiła z identyczną uchwałą Rady Miejskiej w Zgierzu.

– Stworzyło się błędne koło – dodaje Riemer. – RIO w całym kraju unieważniają uchwały samorządów w sprawie „Ciepłego Mieszkania”. My zapisów ustawy zmieniać nie możemy. A to jest przecież flagowy program rządu PiS. Czyli jeden rządowy organ blokuje inny rządowy organ albo system orzeczeń RIO jest nieracjonalny, bo mają różne orzecznictwo w różnych województwach, co utrudnia prace samorządom. Warto, by było to ujednolicone.

ZOBACZ TAKŻE