Projekt protezy dłoni studentów Politechniki Łódzkiej w światowym finale Red Bull Basement

Pod koniec marca studenci Politechniki Łódzkiej jako jedyni będą reprezentować Polskę w Stambule na światowym finale programu Red Bull Basement. Jury konkursu doceniło ich innowacyjny projekt bionicznej protezy dłoni.

mat. PŁ
Proteza dłoni Simple Bionic studentów Politechniki Łódzkiej Ivana Iziumova i Kacpra Kopyckiego
2 zdjęcia
mat. PŁ
mat. PŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Ivan Iziumov i Kacper Kopycki są studentami IV roku na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Ze swoim projektem protezy dłoni – Simple Bionics znaleźli się w grupie 44 finalistów na światowym finale konkursu innowacyjnych pomysłów Red Bull Basement w Turcji, na który wpłynęło ponad 4 tysiące zgłoszeń! 

Proteza za 300 euro

Celem projektu jest zaprojektowanie protezy kosztującej nie więcej niż 300 euro. Obecnie cena najtańszych protez jest 25-krotnie wyższa!

Ivan Iziumov jest programistą specjalizującym się w tworzeniu i uczeniu sieci neuronowych. Już w liceum interesował się protezami kończyn. – Zainspirowała mnie przed laty gra komputerowa Deus EX. Zafascynowała mnie wizja integracji technologii z ciałem człowieka, dlatego zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat. W przyszłości chciałbym tworzyć różnego rodzaju protezy czy implanty, jak najlepiej wspierające osoby, którym są one niezbędne do normalnego życia – mówi Ivan.

Zrobią protezę wykorzystując druk 3D

Kacper Kopycki wspomaga Ivana w zagadnieniach z obszaru mechatroniki, elektroniki i napędów elektrycznych. Jego pasją jest filmowanie i fotografowanie, dlatego dodatkowo zajmuje się promocją projektu. – Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, choć są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni. My wykonamy części konstrukcyjne bionicznej protezy dłoni przy użyciu druku 3D, co znacznie zmniejszy jej koszt – będzie ona ponad 20 razy tańsza od tych dostępnych obecnie na rynku – mówi z zaangażowaniem Kacper.

ZOBACZ TAKŻE