Projekty dla łodzian: mural, podwórkowe spektakle i świetlne show

Spektakle inspirowane życiem mieszkańców Łodzi, mural upamiętniający m.in. postać Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, warsztaty i wystawy artystów seniorów oraz wsparcie dla osób z uzależnieniami behawioralnymi – to projekty, które będą realizowane od września w Łodzi. Choć są bardzo różne, to mają wspólny element – każdy z nich otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta.

fot. Joanna Jędrzejczak
Seniorki-artystki mają szansę pokazać swoje zdolności młodszym pokoleniom
6 zdjęć
fot. Joanna Jędrzejczak
fot. Joanna Jędrzejczak
fot. Paweł Łacheta
fot. Joanna Jędrzejczak
fot. Joanna Jędrzejczak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Miniserial

W ramach projektu Staropolescy. Serial osiedlowy, sezon pierwszy” przygotowywane są spektakle, które będzie można zobaczyć na podwórkach Starego Polesia. Ale nie będą to zwykłe spektakle, a współtworzone przez mieszkańców. Projekt rozpoczął się od spotkań z łodzianami, które będą inspiracją do napisania scenariuszy i zaczerpnięcia różnych wątków z prawdziwych historii. Na bazie spotkań i opowieści stworzony zostanie miniserial, w którym elementem wspólnym będą bohaterowie, ale koleje ich losu zostaną złożone z różnych historii różnych osób żyjących na terenie Starego Polesia. 

Liczymy na to, że mieszkańcy będą chcieli wędrować po tych spektaklach podwórkowych. Dodatkowym elementem projektu będzie stworzenie wideokomiksu, a więc cały projekt to przedstawienia, które w różny sposób będą docierały do różnych odbiorców mówi Agnieszka Reiske ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

W realizację zaangażowani są artyści z Łodzi, Lublina, Szczecina i z Warszawy. Pierwszy spektakl zaplanowany jest na przełomie września i października. 

Dla seniorów-artystów

W projekt zaangażowało się 20 seniorek, które stworzyły ponad 160 prac w różnych technikach. Ideą pomysłu było stworzenie takiej przestrzeni, by osoby, które tworzą bardzo dużo do szuflady, mogły być zobaczone na zewnątrz przez inne pokolenie.

Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrobić bardzo dużo wydarzeń zewnętrznych, będzie 5 takich show świetlnych, gdzie tysiące łodzian będą mogły zobaczyć te prace na ulicach, ale będą też spotkania z artystkami w bibliotekach, w muzeach informuje Joanna Jędrzejczak z Ośrodka Trzy Piętra.

Mural

Jeszcze we wrześniu, na ścianie Szkoły Podstawowej nr 182 dzięki wkładom własnym powstanie mural.  Projekt będzie upamiętniał trzech harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”. To postaci znane chociażby z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. 

Wsparcie psychologiczne

Poradnia Monar w Łodzi prowadzi program pomocy dla osób uzależnionych behawioralnie, czyli np. od hazardu, pracy czy internetu. W ramach leczenia można przyjść na terapię grupową, skorzystać z wsparcia psychoterapeuty czy psychiatry. Projekt obejmuje około 200 osób i potrwa do końca roku.

Fundusz wkładów własnych – co to takiego?

Fundusz wkładów własnych w tym roku wyniósł 200 tys. zł. Niemal cała kwota została już rozdysponowana. Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu wkładów własnych jest realizacja projektu dotyczącego Łodzi i mieszkańców miasta, a także uzyskane dofinansowanie ze środków zewnętrznych, np. funduszy norweskich, unijnych czy programów ministerialnych. Wkład własny może wynosić do 40% wartości całego projektu, ale jednocześnie nie może przekraczać 50 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE