Przedłużenie S8 coraz bliżej. To prawie 60 km nowej drogi ekspresowej [MAPA, SZCZEGÓŁY]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła właśnie przetarg na dokumentację przedłużenia drogi ekspresowej S8. Teraz trasa, która stanowi południową obwodnicę miasta, kończy się na autostradzie A1. W przyszłości ma prowadzić dalej, w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego. Łącznik umożliwi też szybszy przejazd do Warszawy i odciąży autostradę A2.

droga ekspresowa s8
Przedłużenie S8 coraz bliżej, mat. GOV.PL
6 zdjęć
droga ekspresowa s8
droga ekspresowa s8
droga ekspresowa s8
droga ekspresowa s8
droga ekspresowa s8
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Nowy odcinek to prawie 60 kilometrów dwupasmowej trasy ekspresowej, dzięki której z Łodzi będziemy mogli dojechać do Tomaszowa nawet w 20 minut. Planowana droga ma też odciążyć wiecznie zatłoczoną autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dzięki niej kierowcy jadący S8 z Wrocławia do Warszawy nie będą musieli odbijać na A1, a później na A2, ale od węzła Łódź Południe przejadą prosto pod Tomaszów i dalej ruszą do stolicy kolejnym odcinkiem trasy S8.

W przyszłości trasa ma prowadzić również dalej, do węzła Kozenin, na planowanej dopiero trasie S12, która umożliwi szybki przejazd z Łodzi do Opoczna, a nawet do Radomia i Lublina.

Przetarg rozstrzygnięty

Na wyłonienie wykonawcy, który przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, drogowcy musieli trochę poczekać. Przetarg ogłosili jeszcze w marcu. Koperty z ofertami zostały otwarte w kwietniu. Pojawiły się jednak odwołania, które wydłużyły cały proces. Tym razem udało się wybrać najlepszą ofertę. Dokumentację ma przygotować firma Transprojekt Gdański. Jeśli nie pojawią się kolejne odwołania, wkrótce będzie można podpisać umowę. Kiedy ruszy inwestycja? Pierwsze pozwolenia mają być uzyskane w 2025 r. Dopiero wtedy będzie można myśleć o przetargu na projekt trasy i jej budowę.

ZOBACZ TAKŻE