Przystań DiM otwarta. To bardzo ważne miejsce dla zdrowia psychicznego najmłodszych

W Łodzi otworzyło się Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, czyli „PrzyStań DiM”. Poradnia obejmie pomocą minimum 1000 dzieci rocznie - z łódzkich żłobków, przedszkoli i szkół.

Przystań DiM
W Łodzi otworzyło się Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, czyli „PrzyStań DiM”, fot. ŁÓDŹ.PL
8 zdjęć
Przystań DiM
Przystań DiM
Przystań DiM
Przystań DiM
Przystań DiM
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

PrzyStań DiM - niezwykle ważne miejsce

Poradnia przy ul. Mielczarskiego 35 to niezwykle ważne miejsce - uzupełnia lukę w obecnym systemie opieki psychiatrycznej dzieci w Polsce. Psychiatria dziecięca znajduje się w zapaści. Brakuje opieki przedszpitalnej w poradniach. Wiele problemów najmłodszych można bowiem rozwiązać w oparciu o pomoc ambulatoryjną. Niestety dzieci z problemami najczęściej są kierowane wprost na oddziały psychiatryczne w szpitalach. A tu - po pierwsze - kolejka oczekiwania na miejsce jest bardzo długa, w praktyce więc dzieci i młodzież pozbawione są opieki psychiatrycznej. A po drugie - nie ma potrzeby zamykania dziecka w szpitalu psychiatrycznym, jeśli można mu pomóc w poradni oraz w domu.

Projekt PrzyStań DiM - na czym polega?

Na opisane wyżej potrzeby odpowiada Projekt „PrzyStań DiM”, który zakłada kooperację: szpitala im. Babińskiego, Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej oraz miasta.

W ten sposób opieką poradni objętych będzie minimum 1000 dzieci rocznie: od żłobka po szkołę średnią. Do poradni mogą „skierować" dziecko szkolni pedagodzy oraz opiekunowie z przedszkoli i żłobków, którzy zostali przeszkoleni, by wychwytywać dzieci wymagające takiego wsparcia.

Tego rodzaju współpraca między szpitalem a miastem obejmuje dzieci z trzech łódzkich dzielnic: Bałut, Polesia i Śródmieścia.

Dziś z najmłodszymi pracują psychoterapeuci. W niedalekiej przyszłości będą to też lekarze psychiatrzy, a w placówce otwarty zostanie również hostel z dziennymi oddziałami leczenia.

ZOBACZ TAKŻE