Ravekjavik 2024 z darmowymi wydarzeniami. Tego nie można przegapić! [SZCZEGÓŁY]

W sobotę, 15 czerwca do Łodzi znów zawita Ravekjavik – Festiwal Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych. Tegoroczna, ósma już, edycja przebiegnie pod nazwą „Ravekjavik United”. Co ważne, imprezie będą towarzyszyć darmowe wydarzenia.

Ravekjavik 2024
Ravekjavik 2024

Piątek, 14 czerwca

Bifor w Muzem, godz. 20:00, Muzeum Sztuki w Łodzi (Ogrodowa 19)

Alea iacta Est - oprowadzenie kuratorskie i koncert Jacka Sienkiewicza - 

Organizatorzy Ravekjaviku wraz z MS2 przy ulicy Ogrodowej 19 zapraszają wszystkich na wyjątkowy bifor. Tegoroczny festiwal rozpocznie się już 14.06 o godzinie 20:00. W wyjątkowych przestrzeniach muzeum sztuki w Łodzi dedykowany live act zaprezentuje nie kto inny, jak Jacek Sienkiewicz, żywa legenda polskiej muzyki elektronicznej. Występ znanego zarówno z klubowej muzyki repetytywnej jak i z abstrakcyjnych kolaży dźwiękowych inspirowany będzie docenioną na świecie (m.in. podczas 50. Biennale Sztuki w Wenecji) instalacją Stanisława Drożdża “Alea Iacta Est”. Organizatorzy zapowiadają wyjątkową możliwość zatopienia się w sztuce interaktywnej na pograniczu muzyki i instalacji.

Sobota, 15 czerwca

Ravekjavik United to nie tylko nocna impreza taneczna ale też darmowa cześć dzienna z szeregiem wydarzeń towarzyszących. W ramach tej odsłony zapraszamy do zabytkowej fabryki i jej  naturalnego otoczenia gdzie będzie można posłuchać muzyki w ramach sceny dziennej, odpoczywać na leżakach, zwiedzać  czy piknikować całą rodziną. 

SCENA DZIENNA - 13:00 - 21:00 

W ciągu dnia na scenie zewnętrznej zagra 9 projektów muzycznych, w tym Czarnoziem, Dawno Temu, Anna Pašić, czy Pan Thornansen (Islandia). Line-up uzupełnią utalentowani artyści z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski, którzy zostaną wyłonieni spośród międzynarodowego projektu artystycznego YEAH! (Young Emerging Artists Hub). Czeka na 8 godzin muzyki alternatywnej i eksperymentalnej. 

STRAGANY 13:00 - 17:00 

Na terenie festiwalu staną również targi rzeczy różnych. Gdzie artyści, rzemieślnicy i  przedsiębiorcy zaprezentują swoje towary i produkty. Oprócz muzyki na gości festiwalu czekać będzie również bogata oferta gastronomiczna, strefa relaksu oraz gier i zabaw. 

PANEL DYSKUSYJNY  “JAK TO NA TRZEŹWO?” 17:30 - 18:30 (Partner: Uniwersytet Łódzki)

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alkoholu, ale nie mieliście ochoty czytać badań. Poznajcie poruszające historie znanych osób, które podjęły walkę z nałogiem. W luźnej atmosferze festiwalu, bez moralizatorskiego tonu, będą one starały się przybliżyć młodym ludziom problematykę uzależnienia. Z rozmowy dowiecie się więcej o: używaniu, nadużywaniu i uzależnieniu od alkoholu, o tym kiedy warto zapytać o pomoc i jak wygląda życie w trakcie terapii i po terapii uzależnień czy w końcu dlaczego coraz więcej ludzi przestaje pić. Poznacie osobiste historie ludzi, którzy wyszli z nałogu.

W panelu udział wezmą:

Łukasz Tchórzewski

Absolwent komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Muzyk, autor tekstów, dziennikarz. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych na kierunku: terapia uzależnień. Influencer trzeźwościowy znany jako Alkoholik z Tiktoka. Prowadzi kanały w mediach społecznościowych, na których opowiada o swojej drodze do trzeźwości i doświadczeniach z nią związanych.

Michał Kutek

Człowiek o prawniczej przeszłości, który od lat prowokuje publiczność do myślenia. Praktyk stand-up’u specjalizujący się w “crowd work” czyli rozmowach z publicznością. Michał prezentuje inteligentny humor napędzany krytycznym spojrzeniem na siebie i na otaczający nas świat. Nie ucieka od trudnych tematów.Jeden z jego występów pt. "Ze mną się nie napijesz?"

Maja Ruszpel

Dziennikarka, pedagogi, prelegent i wykładowczyni - prowadzi cykl audycji radiowych poświęcony najnowszym osiągnięciom naukowym na temat uzależnień. Autorka i prowadząca podcastu o uzależnieniach "O hazardzie i innych nałogach". Od 2017 roku opiekunka merytoryczna cyklu reportaży o uzależnieniach – realizowanego we współpracy z Instytutem Reportażu.

Panel poprowadzi Bartosz Kałużny z Uniwersytetu Łódzkiego. 

POKAZ MODY  “THIS IS FASHION DESIGN INSTITUTE” 19:00 - 20:00 (Partner: Akademia Sztuk Pięknych)

 Ponad dwieście (200!) sylwetek zaprojektowanych przez utalentowanych studentów i studentki Instytutu Ubioru łódzkiej ASP. 50 osób zaprezentuje swoje projekty  zostanie podczas wyjątkowego pokazu, który odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Ravekjavik w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni zabytkowych magazynów fabrycznych przy ul. Niciarnianej 52.  Zaprezentowane zostaną pojedyncze realizacje jak i mini-kolekcje. Ubrania ready to wear, obiekty, kostiumy i akcesoria stworzą show, którego nie da się zapomnieć!

Dyrektorem pokazu jest Michał Szulc. 

WRĘCZENIE NAGRÓD I WYSTAWA REJWACH VOL. 3 18:30 - 19:00  (Partner: Akademia Sztuk Pięknych)

Tegoroczna edycja wystawy Rejwach odbywającej się w ramach festiwalu Ravekjavik, skupia się na streetarcie (graffiti, murale, plakaty, instalacje site-specific, kolaże etc.). Ekspozycja prac 50 artystów w zabytkowej fabryce przy ul. Niciarnianej 52 w Łodzi jest manifestem łódzkiej kreatywności zamkniętym w historycznym dla miasta kontekście. Rejwach to gwar indywidualności. Myślą przewodnią wystawy pod kątem estetycznym jest ukazanie wrażliwości różnorodnych twórców w szorstkiej, industrialnej oprawie. Wśród artystów znajdziecie min. grafficiarzy, malarzy, projektantów, grafików i fotografów. Podczas ich selekcji nacisk kładziony był głównie na różnorodność stylów, tak by ekspozycja ujęła możliwie jak najszersze spektrum podejścia do sztuki. Wystawa jest jednocześnie konkursem, w którym nasi partnerzy przyznają nagrody wybranym przez siebie twórcom. W tym roku w puli nagród mamy 12 indywidualnych wystaw, oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 14 000 PLN. 

Kuratorem wystawy jest Maciej Walczak. 

POKAZ AUDIOWIZUALNY  (Partner: Szkoła Filmowa w Łodzi)

Po raz pierwszy w swojej 8-letniej historii, festiwal Ravekjavik połączy siły ze Szkołą Filmową w Łodzi. Dzięki partnerstwu, goście miasteczka festiwalowego będą mieli wyjątkową okazję odpowiedzieć sobie na pytanie - jak w przyszłości wyglądać będzie fotografia artystyczna. Twórcy związani z jedną z najbardziej cenionych na świecie uczelni filmowych zaprezentują audiowizualne performance’y, generatywne instalacje czy prace oparte na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Artyści związani ze Szkołą Filmową w Łodzi poszerzają obszar fotografii poszukując jej związków z obrazem ruchomym, sztuką dźwięku i generatywną sztuczną inteligencją. Audiowizualne działania performatywne, prace wideo, generowana fotografia i autonomiczne, generatywne instalacje to nasza odpowiedź na pytania o przyszłość fotografii i wpływ rozwoju technologicznego na współczesne widzenie.

Kuratorem wystawy jest Filip Gabriel Pudło.

Festiwal Ravekjavik nawiązał współpracę z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów odzieży - łódzką firmą “Pan Tu Nie Stał”. W ramach współpracy stworzono unikatowe bluzy polo, które nawiązują tegorocznej idei festiwalu “Ravekjavik United”. Szykowne stroje to wynik nieoczywistej kolaboracji środowisk twórczych.

ZOBACZ TAKŻE