Rekordowa turystyczna jesień w Łodzi. Wynik lepszy niż w Pradze, Bratysławie i nie tylko! [PODSUMOWANIE]

Łódź osiągnęła znakomite wyniki jesiennego ruchu turystycznego. Dane za październik i listopad wskazują, że obłożenie hoteli było prawie najwyższe w Polsce.

Light Move Festival i Orientarium Zoo Łódź
Dane za październik i listopad wskazują, że obłożenie hoteli w Łodzi było prawie najwyższe w Polsce, fot. ŁÓDŹ.PL

Według danych STR Global we wrześniu łódzkie hotele miały obłożenie na poziomie rekordowych 80,1%, podczas gdy październik zamknął się wskaźnikiem 76,5%. To odpowiednio 30,8% i 21,2% więcej niż w tych samych miesiącach w 2021 r. Co ciekawe, to wyniki lepsze niż w Pradze, Sofii, Wilnie czy Bratysławie oraz większości miast w Polsce – z wyjątkiem Warszawy.

Wydarzenia kulturalne atrakcją dla turystów

Tak wysokie wskaźniki to zasługa bogatego kalendarza jesiennych wydarzeń kulturalnych (m.in. Festiwal Czterech Kultur, Light Move Festival, Festiwal Komiksu i Gier, Great September) oraz łódzkich atrakcji turystycznych, wśród których prym wiedzie Orientarium Zoo Łódź, które do końca października odwiedziło już 900 tys. gości.

– Połowa odwiedzających to goście spoza regionu łódzkiego – nadmienia Krzysztof Babij, wiceprezes zarządu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. – Najczęściej odwiedzają nas turyści z Mazowsza, Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Oprócz Orientarium ZOO Łódź nasi goście chętnie spędzają też czas w EC1, Aquaparku Fala, Mandorii, Parku Miliona Świateł i na ul. Piotrkowskiej. W kierowaniu ruchu turystycznego w te miejsca pomagają wspólne działania promocyjne, łączone bilety z innymi atrakcjami regionu oraz możliwość płatności bonem turystycznym.

Konferencje i spotkania na najwyższym poziomie

Ważnym czynnikiem stymulującym ruch turystyczny w Łodzi pozostaje przemysł spotkań. Na duże obłożenie hoteli przełożyła się duża liczba konferencji, targów i innych wydarzeń biznesowych i naukowych o ogólnopolskim, jak i międzynarodowym charakterze.

 – Łódź gościła m.in. Międzynarodową Konferencję Spotlight On Poland, III Międzynarodową Konferencję Naukową w ramach cyklu „Interdisciplinarity of Health and Healthcare”, Central European Dental Exhibition CEDE 2022, Kongres Młodych Matematyków Polskich czy Ogólnopolski Kongres Edukacji Geograficznej – wymienia Robert Zintera, kierownik Łódź Convention Bureau.

ZOBACZ TAKŻE