Remont dworca Łódź Kaliska. Jest przetarg na modernizację symbolu miasta [WIZUALIZACJE]

Wielkimi krokami zbliża się remont dworca Łódź Kaliska. Niechlubny symbol Łodzi, znany choćby ze słynnej sceny z Cezarym Pazurą w filmie „Ajlawju” ma się całkowicie zmienić. PKP ogłosiło właśnie przetarg na wyczekiwaną przez wszystkich przebudowę. Wyczekiwaną, bo remont zapowiadany jest od lat, a wg pierwotnych planów powinien nawet ruszyć w zeszłym roku. Co się zmieni i kiedy rozpoczną się prace?

Remont dworca Łódź Kaliska. Jak zmieni się jeden z symboli miasta? / fot. mat. PKP SA
9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

To będzie prawdziwa rewolucja, bo przetarg nie zakłada jedynie kosmetycznych zmian. Główny budynek dworca zostanie przebudowany. Zniknie znane dobrze łodzianom północne patio, w którym znajdują się lokale gastronomiczne. W tym miejscu ma pojawić się parking. Zniknąć ma też charakterystyczne zadaszenie przed wejściem głównym. W odnowionym budynku znajdą się toalety, nowe kasy, windy, a także miejsca pod wynajem dla przedsiębiorców. Wygodniej będą mogli korzystać z dworca także pasażerowie MPK Łódź – przebudowa zakłada wybudowanie nowych zatoczek autobusowych.

Nowy dworzec Łódź Kaliska za dwa lata?

Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Zainteresowane przebudową firmy mają czas na składanie ofert do końca lutego. Jeśli nie pojawią się problemy, po tym terminie, zostanie podpisana umowa. Od tego momentu wykonawca będzie miał dwa lata na ukończenie prac. Oznacza to, że z odnowionego budynku będzie można korzystać prawdopodobnie w 2025 roku. PKP szacuje, że remont pochłonie prawie 55 mln złotych.

Nowe perony już gotowe

Trzeba pamiętać, że przebudowa głównego budynku to kolejny etap zmian na dworcu Łódź Kaliska. Wcześniej PKP PLK przebudowały perony i odnowiły wschodni wiadukt, dzięki czemu zwiększyła się przepustowość stacji. To ważne ze względu na powstający tunel średnicowy pod Łodzią. Po jego uruchomieniu Łódź Kaliska będzie przyjmowała o wiele więcej pociągów. Już teraz dzięki zmianom na dworcu zatrzymuje się około 180 składów dziennie.

SONDA

Podoba Ci się nowy wygląd dworca Łódź Kaliska?

ZOBACZ TAKŻE