Remont kamienicy przy Rewolucji 29 na ostatniej prostej. Co za metamorfoza! [ZDJĘCIA]

Jeszcze w 2022 r. zakończy się remont kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. 29. Zabytek został gruntownie odnowiony i wkrótce stanie się prawdziwą ozdobą centrum Łodzi.

Rewolucji 29 - fot. ŁÓDŹ.PL
Jeszcze w 2022 r. zakończy się remont kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 , fot. ŁÓDŹ.PL
14 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Była ruina – będzie perełka

Kamienica stojąca przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 jeszcze niedawno straszyła przechodniów, ale dziś trudno już w to uwierzyć. Budynek ma odrestaurowaną fasadę, nowy dach, wyremontowane piwnice, wzmocnione stropy, nową stolarkę okienną i drzwiową. Na podłogach klatek schodowych jest już lastriko, a na ścianach – świeże tynki. Ekipa budowlana położyła także nowe instalacje i podłączyła kamienicę do sieci centralnego ogrzewania.

Ostatnia prosta

Do zrobienia zostało naprawdę niewiele, a remont budynku wkroczył na ostatnią prostą. – Prowadzimy już prace wykończeniowe. W łazienkach i kuchniach układane są płytki, montujemy drzwi wewnętrzne, kładziemy posadzki, a na dachu prowadzone są ostatnie obróbki blacharskie – zapewnia Jan Biernat, przedstawiciel wykonawcy. 

Prace dobiegają końca także w oficynie. Ocieplono i otynkowano elewacje po jej lewej stronie, a rusztowania są właśnie przenoszone, aby robotnicy mogli dokończyć pozostałe ściany.

Zielone podwórko

Wraz z kamienicą zmieni się także jej podwórko – po ukończeniu remontu będzie ono zielone. Rozpoczęło się już porządkowanie terenu, rozbiórki starych krawężników i betonu. Kolor oraz rodzaj nowej kostki zostały wybrane, trwają także przygotowania do sadzenia zieleni.

Po remoncie w kamienicy powstanie 26 wygodnych i nowoczesnych mieszkań komunalnych, cztery lokale usługowe oraz miejsce do sąsiedzkich spotkań. Wartość inwestycji to 9,8 mln zł.

Modernizacja kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 jest możliwa dzięki gminnemu programowi rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Kwartał ulic pomiędzy Wschodnią, Kilińskiego, Jaracza i Rewolucji 1905 r. to tzw. pierwszy obszar rewitalizacji. W ramach planu rewitalizacji obszarowej Łodzi ponad 1,7 tys. ha w centrum miasta podzielono na osiem obszarów, na których modernizowane są całe kwartały budynków, ulic i terenów zielonych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE