Remont Legionów od 5 grudnia. Zamknięte skrzyżowania, zmiany tras MPK Łódź [MAPA]

W poniedziałek (5 grudnia) rozpocznie się długo wyczekiwany remont ul. Legionów pomiędzy placem Wolności a ulicą Żeligowskiego. To oznacza duże zmiany dla kierowców i pasażerów MPK Łódź.

Remont ul. Legionów
Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont ul. Legionów
11 zdjęć
Remont ul. Legionów
Legionów po remoncie - wizualizacja
Legionów po remoncie - wizualizacja
Remont ul. Legionów - mapa
Remont ul. Legionów - mapa
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Najpierw drogowcy, przy współpracy z MPK Łódź, zdemontują trakcję, a następnie rozpoczną się prace rozbiórkowe i demontażowe torowiska. W pierwszej kolejności roboty będą prowadzone wyłącznie na jezdni, bez ingerencji w chodniki. Zachowany zostanie dojazd do posesji.

Remont Legionów - zmiany w organizacji ruchu

Zmiany w organizacji ruchu obejmować będą zasięgiem cały remontowany obszar. Odcinek od placu Wolności do Zachodniej zostanie zamknięty dla ruchu, podobnie jak ten od Zachodniej do Żeligowskiego. Bez zmian przejezdne pozostanie skrzyżowanie Legionów z Zachodnią. Pomiędzy Zachodnią a Żeromskiego wjazd będą mieli jedynie mieszkańcy. Zamknięte będzie też skrzyżowanie z Gdańską.

Łatwiej będzie na odcinku pomiędzy Żeromskiego a Żeligowskiego. Z Żeromskiego skręcimy w lewo i będziemy mogli przejechać Cmentarną do Ogrodowej. W drugą stronę, z Cmentarnej, będziemy musieli skręcić w św. Jerzego, a następnie Legionów dojedziemy do Żeromskiego.

Legionów od św. Jerzego do Cmentarnej będzie jednokierunkowa w stronę Żeromskiego, a od św. Jerzego do Żeligowskiego w stronę Kasprzaka. Pozwoli to na odpowiednie rozłożenie ruchu i dostęp do ważnych na Polesiu ciągów komunikacyjnych.

Remont Legionów - zmiany tras MPK Łódź

Linia tramwajowa 15 kursująca na krótkim odcinku Legionów zmieni swoją trasę. Wraz z zamknięciem skrzyżowania Legionów / Gdańska tramwaje nie będą kursowały również po Gdańskiej od Kopernika. W ich zastępstwie już teraz kursuje linia 86.

Wraz z zamknięciem znaczącego odcinka trasy linii 15, tramwaje tej linii kursować będą z Dąbrowy na Karolew. Zapewni to więcej kursów na Dąbrowskiego. Natomiast dla mieszkańców Chojen na Kurczaki skierowane zostaną linie 7 i 16. Ponadto „siódemka" pojedzie na Radogoszcz dla zapewnienia odpowiedniej ilości kursów na Zgierskiej. Zmieni się również trasa linii 73.

Linia 7 w dni robocze: CHOJNY KURCZAKI – Rzgowska, Paderewskiego, Pabianicka, Piotrkowska, Piotrkowska Centrum, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska – HELENÓWEK

Linia 7 w soboty, niedziele i święta: PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Piotrkowska Centrum, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska – HELENÓWEK

Linia 15: DW. ŁÓDŹ DĄBROWA – Dąbrowskiego, Rzgowska, pl. Niepodległości, Pabianicka, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Karolewska, Bratysławska – KAROLEW

Linia 16: CHOJNY KURCZAKI – Rzgowska, Paderewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska – TEOFILÓW

Linia 73: RADOGOSZCZ ZACHÓD - 11 listopada, Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska, Zachodnia, Drewnowska, Karskiego, Ogrodowa, Cmentarna, św. Jerzego, Legionów, Włókniarzy, Srebrzyńska – KOZINY – Srebrzyńska, Ogrodowa, Karskiego, Manufaktura, Ogrodowa, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, Włókniarzy, 11 listopada – RADOGOSZCZ ZACHÓD

Jak zmieni się Legionów?

Torowisko tramwajowe zostanie wymienione na cichsze. Jezdnia otrzyma nową nawierzchnię. Poszerzone zostaną chodniki. Ulicę o uspokojonym ruchu pojazdów wbogacą drzewa, krzewy i inne rośliny utrzymywane przez automatyczny system nawadniania. Poza tym pojawią się nowe meble miejskie, kosze, ławki i oświetlenie. Węższa będzie także jezdnia ul. Cmentarnej. W obszarze skrzyżowania obu ulic zaprojektowano przeznaczony dla pieszych zielony plac, którego głównym atutem będzie nowa fontanna.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Balzola Polska i Lantania, a jej wartość to 116 mln zł. Finał projektu zaplanowany jest na IV kw 2023.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Ogrodową, Zachodnią Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE