Remont starej zajezdni na Helenówku. MPK Łódź podpisało umowę na przebudowę [WIZUALIZACJE]

MPK Łódź podpisało umowę na przebudowę ponad stuletniej zajezdni na Helenówku. Nieczynna dziś zajezdnia zmieni się w nowoczesny Zakład Techniki, w którym będą naprawiane i modernizowane łódzkie tramwaje.

Remont starej zajezdni MPK Łódź na Helenówku
Remont starej zajezdni na Helenówku. MPK Łódź podpisało umowę na przebudowę
4 zdjęcia
Remont starej zajezdni MPK Łódź na Helenówku
Remont starej zajezdni MPK Łódź na Helenówku
Remont starej zajezdni MPK Łódź na Helenówku
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W przetargu na jej przebudowę startowało dziewięć firm. Najlepszą ofertę złożyła firma INKOMET. 

Nowa funkcja zajezdni na Helenówku

Nieczynna już zajezdnia nadal będzie służyła tramwajom. Przeniesiony zostanie tam Zakład Techniki MPK Łódź, który obecnie mieści się przy ul. Tramwajowej. To w nim są m.in. naprawiane, modernizowane i malowane łódzkie tramwaje, a także produkowane części i podzespoły związane z eksploatacją taboru.

Jak zmieni się stara zajezdnia?

Obecny budynek zostanie całkowicie zmodernizowany z zachowaniem jego zabytkowych elementów. Dobudowane do niego zostaną m.in. dwa skrzydła, które będą nieco odsunięte i cofnięte względem ul. Zgierskiej. Przebudowany zostanie także budynek dawnej portierni. W nowym zakładzie od strony wschodniej znajdować będzie się część napraw bieżących, z której po oględzinach i pracach wstępnych tabor będzie mógł opuścić teren zakładu bądź, w przypadku większych awarii, suwnicą zostanie przetransportowany do części napraw głównych. 

W obiekcie praca będzie mogła być prowadzona w systemie dwuzmianowym przy łącznym zatrudnieniu 200 pracowników produkcyjnych i 25 biurowych. Inwestycja będzie kosztowała 129 mln zł i potrwa 24 miesiące od momentu podpisania umowy.

Zajezdnia Helenówek powstała w 1922 r. jako czołowa zajezdnia ŁWEKD (Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych). Funkcjonowała do 2012 r.

ZOBACZ TAKŻE