Remonty dróg, rewitalizacja i „łódzkie metro" - rozpoczyna się rok kluczowych inwestycji dla Łodzi

Ekipy remontowe wejdą na plac Wolności i Stary Rynek, na pasaż Schillera i ul. Legionów. Na ul. Wojska Polskiego i Przybyszewskiego będą kontynuowane inwestycje, a maszyna drążąca tunel dotrze do nowobudowanej stacji Łódź-Śródmieście. A to tylko część ważnych inwestycji, jakie czekają nas w tym roku.

wiz. ŁÓDŹ.PL
Rok kluczowych inwestycji dla Łodzi
8 zdjęć
wiz. ŁÓDŹ.PL
fot. wiz.
wiz. ŁÓDŹ.PL
wiz. ŁÓDŹ.PL
wiz. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Zanim pełzająca pod Łodzią fabryka, czyli ogromna maszyna drążąca tunel średnicowy, dotrze do Łodzi Fabrycznej, „przywita” ją ekipa budująca nową stację Łódź-Śródmieście. 

W tej chwili „Katarzyna”, czyli większa z dwóch tarcz kopiących tunele kolejowe, zbliża się do ul. Drewnowskiej. W pierwszej połowie roku „przejedzie” przez stację Łódź-Polesie, która powstaje koło Manufaktury. Potem Katarzyna popełznie dalej w kierunku skrzyżowania ul. Zielonej z Zachodnią, gdzie wwierci się w stację Łódź-Śródmieście.

Maszyna pokonuje dziennie 6-10 metrów. Zatrzymuje się tylko na wymianę kolców na tarczy drążącej ziemię. Obie maszyny to istne fabryki, które od razu po wybraniu ziemi budują tunel z betonowych elementów pierścieni. 

Katarzyna zakończy pracę w 2023 roku przy dworcu Fabrycznym. Zostanie wyjęta z ziemi i zdemontowana na placu przed Łódzkim Domem Kultury, gdzie pod ziemią znajduje się komora wybudowana już kilka lat temu, razem z dworcem Fabrycznym.

Modernizacja linii tramwajowych

Rok 2022 to także kilka kluczowych projektów dla komunikacji zbiorowej. Przebudowa ul. Przybyszewskiego obejmie dwa kolejne etapy: po wiaduktach nad przejazdem kolejowym, drogowców zobaczymy na odcinkach między ul. Piotrkowską i Kilińskiego oraz pomiędzy ul. Kilińskiego i al. Śmigłego-Rydza.

Modernizacja ważnej trasy łączącej centrum z Widzewem obejmuje nie tylko wymianę torowiska i trakcji, ale także remonty jezdni, chodników i skrzyżowania ul. Przybyszewskiego z Kilińskiego, które zalicza się do najgorszych w mieście.

Mocno rozkręci się także przebudowa ul. Wojska Polskiego, która także obejmuje każdy kawałek infrastruktury: tory, trakcję, jezdnie, chodniki, drogę rowerową, przystanki i oświetlenie. Inwestycja, która zaczęła się od strony skrzyżowania z ul. Franciszkańską, będzie posuwała się dalej w kierunku ul. Strykowskiej.

Kolejną remontowaną linią jest połączenie Łodzi z Konstantynowem, które jest wspólną inwestycją obu miast. Na przetarg wpłynęły trzy oferty, a wykonawca zrealizuje projekt w systemie zaprojektuj-buduj, czyli najpierw przygotuje niezbędną dokumentację, a potem rozpocznie prace. Tramwajem do Konstantynowa pojedziemy znowu w 2023 roku.

W tym roku „rozkręci” się też modernizacja zajezdni na Chocianowicach. W zeszłym roku wykonawca przygotowywał nieruchomość do przebudowy, ustalał harmonogram i rozpoczął rozbiórki starych budynków. Zajezdnia będzie remontowana „pod ruchem”, co oznacza, że podczas przebudowy będzie ciągle pracowała, a to wymaga precyzyjnego fazowania inwestycji. Szczegółowy harmonogram projektu poznamy w styczniu.

Jeszcze w tym tygodniu miasto podpisze umowę z wykonawcą przebudowy ul. Ogrodowej i Północnej w ramach programu rewitalizacji. Inwestycja ma być realizowana z zachowaniem ruchu tramwajowego i zajmie dwa lata. Do 2023 roku wykonawca nie tylko wymieni stare torowisko, ale przebuduje także podziemne sieci, jezdnie i ulice.

Na pierwszy ogień pójdzie nitka południowa, czyli od strony Śródmieścia. Potem wykonawca zmodernizuje nitkę południową, czyli przeniesie się z pracami na stronę parku Staromiejskiego.

Rewitalizacja

Sam park także zostanie odnowiony w ramach programu rewitalizacji, która zdominuje tę część miasta, bo obejmie szeroki front robót od placu Wolności do rynku Starego Miasta.

W parku Staromiejskim zostaną wymienione alejki spacerowe, oświetlenie i ławki. Dla najmłodszych zostanie zbudowany drugi plac zabaw. Modernizacja nie ominie także fontann, z których jedna zostanie ułożona tak, aby pokazać na powierzchni, którędy płynie podziemna dziś rzeka Łódka. Koło krańcówki tramwajowej przy ul. Północnej, na niewielkiej skarpie, powstanie dodatkowo amfiteatr.

Zielona rewolucja czeka dwa najważniejsze w Łodzi place: plac Wolności i rynek Starego Miasta. W tym roku rozpoczną się tam dwuletnie inwestycje, których efektem będzie nie tylko nowa nawierzchnia, oświetlenie i ławki, ale także mnóstwo nowych drzew.

Plac Wolności zamieni się w mały skwer po swojej południowej stronie, u wylotu ul. Piotrkowskiej. Ruch tramwajowy zostanie przerzucony na północ i tam też powstaną nowe, połączone przystanki tramwajowo-autobusowe.

Zieleni przybędzie także na Starym Rynku, na którym dodatkowo staną pawilony handlowe. Na rynku Starego Miasta mają się pojawić kwiaciarnie i eko-targi, natomiast na plac Wolności przeniosą się po remoncie świąteczne jarmarki.

W tej części miasta czeka nas jeszcze przebudowa ul. Legionów od placu Wolności do ul. Cmentarnej, samej ulicy Cmentarnej i kolejnego odcinka ul. Ogrodowej. Najpoważniejszym przedsięwzięciem z tych trzech będzie modernizacja pierwszej z ulic, która od lat prosi się już o remont. Będzie to finał prac rewitalizacyjnych przy ul. Legionów, które już wcześniej objęły wszystkie miejskie kamienice oraz nowe pasaże łączące ją z pałacem Poznańskich i Manufakturą.

Rewitalizacyjne projekty zobaczymy też w innej części Śródmieścia – przy pasażu Schillera. Zmodernizowany zostanie nie tylko on sam, ale także sąsiadujący z nim plac Komuny Paryskiej, a także dwie kolejne fabryki przy ul. Sienkiewicza 61a i 63, które nowym pasażem zostaną połączone z nieruchomością przy ul. Piotrkowskiej 118 – czyli ostatnią już miejską kamienicą przy najważniejszej łódzkiej ulicy, która wymaga remontu.

Na osiedlach

Inwestycje przyszłoroczne nie ominą osiedli. Skończy się przebudowa ul. Obywatelskiej i Traktorowej, a na ul. Żubardzkiej zostały do zamontowania latarnie. Ogłoszony zostanie za to przetarg na kolejną dużą inwestycję w Planie dla Osiedli – przebudowę ul. Krakowskiej, która tak, jak ul. Obywatelska, jest projektem dwurocznym.

W przyszłym roku skończy się remont drugiego z wiaduktów na ul. Dąbrowskiego, który na czas przebudowy estakad na Przybyszewskiego przejmie część ruchu między Widzewem i Centrum.

Początek roku przyniesie również zakończenie modernizacji ul. Sienkiewicza, ul. Struga, kontynuację prac na kolejnych odcinkach 6 Sierpnia i Jaracza, jak i kontynuację utwardzania dróg na Mileszkach. Tym razem mieszkańcy ul. Sołeckiej i Gerberowej zyskają asfaltową drogę. W przyszłym roku wyremontowana zostanie też ul. Nowe Sady od ul. Elektronowej do zajezdni MPK. Zyskają na tym zarówno kierowcy, jak również autobusy MPK-Łódź, które codziennie pokonują tę trasę do i z zajezdni autobusowej. 

Modernizację przejdzie również ul. Aleksandrowska, która zyska nową nawierzchnię pomiędzy ul. Szczecińską a granicą miasta. To ponad 2 km odcinek ważnej dla całej aglomeracji drogi, na który udało się pozyskać dofinansowanie. 

Na ul. Aleksandrowskiej zostanie też wyremontowane torowisko na odcinku pomiędzy ul. Bielicową a ul. Szczecińską.

 W Łodzi i wokół Łodzi

W tym roku zacznie się także budowa ostatniego już etapu trasy Górna, która jest wylotówką na autostradę A1. Inwestycję podzieloną na dwie części zrealizuje miasto od ul. Rzgowskiej do rogatek Łodzi, a od rogatek do węzła – Marszałek.

Na wojewódzką część Marszałek już podpisał umowę z Ministerstwem Rozwoju, ale do miejskiej części zabrakło im serca. Czekamy od miesięcy, żeby Marszałek i Ministerstwo Rozwoju podpisały dokumenty i zatwierdziły dofinansowanie inwestycji. Termin na podpisanie umowy z wybranym wykonawcą mija 19 stycznia.

Obok Łodzi zakończyć mają się w tym roku dwie duże inwestycje: budowa autostrady A1 oraz drogi S14. W ten sposób zostanie domknięty ring autostradowy wokół Łodzi, a z miasta zniknie część międzymiastowego tranzytu.

Na budowie S14 prawie gotowy jest już węzeł Retkinia oraz podwójne rondo między trasą i ul. Sanitariuszek. Możliwe, że południowy odcinek S14, czyli ten w granicach Łodzi, zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie tego roku.

ZOBACZ TAKŻE