Robótki ręczne. Sprawdź, jakie płyną z nich korzyści!

Robótki ręczne zyskują coraz więcej zwolenniczek. Robienie na drutach, szydełkowanie czy haftowanie to sposób na przyjemne i kreatywne spędzanie czasu, a efekt w postaci wydzierganego dla swetra czy serwetki zrobionej na szydełku daje wiele satysfakcji. Jeżeli uważasz, że robótki ręczne nie są dla Ciebie, zachęcamy do spróbowania i przekonania się, czy aby na pewno tak jest.

Robótki ręczne zyskują coraz więcej zwolenniczek, fot. lucigerma/envato.com

Większości z nas robótki ręczne kojarzą się z babcinym zajęciem. Już na same hasła „szydełkowanie” czy „robienie na drutach” materializuje się w głowie obraz starszej pani w ciepłych kapciach, z kłębkiem wełny. Taka wizja należy jednak do przeszłości. Wizerunek babci z metalowymi drutami, która robi grube czapki i szaliki dla swoich wnucząt, odszedł już w zapomnienie. Współczesna dziewiarka czy hafciarka to kobieta nowoczesna, kreatywna i z własnym pomysłem na siebie. Wszak dzianina i serwetki z kordonka są dziś bardzo modne. Niemal w każdym piśmie związanym z modą czy w sklepie można znaleźć wiele swetrów, spodni czy sukienek, które wyglądają na ręcznie robione. Aby jednak nie przepłacać, warto samodzielnie wydziergać na drutach taką rzecz. Sama wówczas zdecydujesz, w jakiej ma być kolorystyce i fasonie. Zatem do roboty!

Korzyści płynące z robótek ręcznych

Poza tym, że  robótki ręczne są świetnym sposobem na spędzanie czasu, pomagają również się wyciszyć i zrelaksować. Powtarzanie czynności, przyjemny dotyk wełny czy tkaniny, skupienie na pracy – to wszystko sprawia, że umysł uspokaja się i odpoczywa. Dzierganie w ciszy jest porównywane do medytacji. Kiedy nie zależy Ci na wyciszeniu, lecz na rozrywce, możesz robótki połączyć z oglądaniem ulubionego serialu lub umówić się z przyjaciółką na plotki i wspólne dzierganie przy filiżance herbaty.

Robienie na drutach i szydełkowanie

Robienie na drutach czy szydełku to przydatne hobby, zwłaszcza dla osób, które cenią własnoręcznie wykonaną odzież i dodatki. W czasach, kiedy trudno było o ładne, stylowe ubrania, umiejętności te były niezwykle cenne. Wydziergana kolorowa sukienka, ciepły sweter czy czapka robiły wrażenie. Dziś, w czasach nadprodukcji odzieży, często do siebie podobnej, samodzielnie zaprojektowany i wykonany sweter sprawi, że będziesz wyglądać oryginalnie i na pewno nikt nie będzie miał takiego samego. Z kolei na szydełku możesz zrobić podkładki pod talerze lub kubki, serwetki bądź koronkowe wykończenie niezbyt ładnego obrusu, który nabierze charakteru. Dodatki te z pewnością nadadzą sznytu Twojemu wnętrzu i sprawdzą się jako nakrycie stołu czy ławy.

Zdobienie haftem

Haftowanie to jeden z najstarszych sposobów zdobienia tkanin. Dawniej haftami ozdabiano obrusy, serwetki czy pościel, którą można było kupić jedynie gładką i w białym kolorze. W wielu domach na ścianach wisiały wyszywane przez gospodynie makatki, np. z napisem „Świeża woda zdrowia doda”. Dziś nie musimy już tego robić, ponieważ możemy kupić piękne obrusy czy kolorową pościel w sklepach. Jeśli jednak lubisz wyszywać i chcesz mieć niepowtarzalne, własnoręcznie zdobione serwetki, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria (szydełka, kordonek) i zacząć haftować. Dekoracyjny haft może zmienić lniany, gładki obrus lub serwetę w piękne, unikalne nakrycie stołu. Takie rękodzieło sprawdzi się też jako prezent dla przyjaciółki lub bliskich.

Dzierganie razem z wnuczką

Jeżeli potrafisz robić na drutach, szydełku czy haftować, dobrym pomysłem jest zainteresować tymi umiejętnościami wnuczkę. Warto spróbować oderwać ją choć na chwilę od smartfona czy komputera i wspólnie zrobić np. wzorzysty sweter, torebkę, ozdoby, a nawet wełniane przytulanki – nowy trend w świecie zabawek. Jeżeli Twoja wnuczka wolałaby wyszywać, dobrym pomysłem jest kupno zestawu do haftowania obrazów. Ich tematyka jest różnorodna – zwierzęta, kwiaty czy pejzaże, a dla dzieci – jednorożce, bałwanki, kotki. W skład takich zestawów wchodzą wydrukowane na papierze wzory do wyszycia oraz kanwa i mulina. Choć czynność ta wymaga dużej cierpliwości i staranności, to efekt z pewnością Wam to wynagrodzi – będziecie zachwycone. Wartością dodaną jest wspólnie spędzony czas, który sprzyja zacieśnianiu więzi.

Jeżeli nigdy nie robiłaś na drutach czy na szydełku albo chcesz to sobie przypomnieć, skorzystaj z filmików instruktażowych na YouTubie, książek bądź czasopism. Warto też wybrać coś z oferty Miejskiej Strefy Kultury przy ul. Lokatorskiej 13 i przy ul. Sacharowa 18, gdzie organizowane są kursy haftowania, wyszywania i robienia koronek. Jeśli raz spróbujesz chwycić za druty, igłę czy szydełko, z pewnością pokochasz te zajęcia.

ZOBACZ TAKŻE