Rocznica śmierci Ryszarda Wyrzykowskiego. To on stworzył "Klub Pana Rysia"

24 kwietnia 2003 r. zmarł w Łodzi Ryszard Wyrzykowski (znany również jako Pan Rysio) – podróżnik, scenarzysta, operator i reżyser, twórca filmów przyrodniczych, uczestnik wypraw polarnych.

mężczyzna
Rocznia śmierci Ryszarda Wyrzykowskiego. To on stworzył "Klub Pana Rysia"

Urodził się w Łodzi 6 marca 1945 r. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1969 r. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie zrealizował ponad 40 filmów przyrodniczych, głównie z wypraw polarnych do Antarktyki, na Wyspę Króla Jerzego oraz na norweski Spitsbergen i do polskiej stacji polarnej w Hornsundzie. Prezentował także polskie parki narodowe i gatunki rodzimej fauny. Ponadto był autorem ponad 300 odcinków popularnego programu TVP dla dzieci i młodzieży „Klub Pana Rysia”, nadawanego w latach 1995–1999, w którym edukował i propagował walory polskiej przyrody pośród pokolenia dzisiejszych 40-latków. 

Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje mentor Włodzimierz Puchalski – znany podróżnik, fotograf i filmowiec, z którym współpracował i któremu zadedykował obrazy: „Świat Włodzimierza Puchalskiego” (1981) oraz „Polarne wyprawy Włodzimierza Puchalskiego” (1986), a ponadto nakręcił materiał z jego pogrzebu na Wyspie Króla Jerzego, gdzie sławny filmowiec zmarł 19 stycznia 1979 r. Ten unikatowy dokument łódzka WFO po raz pierwszy udostępniła w 2021 r.

Ryszard Wyrzykowski był również koszykarzem ŁKS-u i członkiem kadry narodowej. Zmarł w 2003 r. i spoczął na Cmentarzu Zarzew. Został uhonorowany jako patron Szkoły Podstawowej w Bełdowie.

ZOBACZ TAKŻE