Irena Sendlerowa pozostaje jedną z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji i w ramach Rady Pomocy Żydom "Żegota", prowadziła skuteczną akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji niemieckiej była nieznana; została spopularyzowana przez grupę teatralną z amerykańskiej szkoły średniej około roku 2000. Sztuka opowiadająca historię życia Ireny Sendler "Life in a Jar" doprowadziła do powstania fundacji, która promuje bohaterską postawę Polki.
Program wydarzeń
25 lutego (niedziela) godz. 11:00 - Warsztaty rodzinne: Irena Sendler - anioł z Warszawy
Spotkanie, na którym, w sposób dostosowany do wieku uczestników, będzie toczyć się rozmowa o wojnie oraz o przykładach odważnych ludzi, którzy w czasie wojny skupili się na pomaganiu innym. Będzie można poznać również szczegóły działań podejmowanych przez Irenę Sendler, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych czytanek. Nie zabraknie także zajęć plastycznych.
- Spotkanie biletowane: 10 zł od osoby (z Kartą Łodzianina i z Kartą Dużej Rodziny 50% zniżki – 5 zł od osoby).
- Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumtradycji.pl, lub 42 620 05 70 (limit do 25 osób).
- Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
- Preferowany wiek dzieci uczestniczących w warsztatach: 7-12 lat.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
28 lutego (środa) godz. 13:30 - Tytka seniora: Wykład - listy w butelce, Opowieści o Irenie Sendler
Wykład, który przytoczy pełny biogram Ireny Sendler oraz przypomni, jak wyglądała jej współpraca z Januszem Korczakiem. Prowadzący opowie o wydarzeniu z getta, które miało wpływ na decyzje o rozpoczęciu akcji ratowania żydowskich dzieci i przedstawi procedurę na przykładach wybranych ocalałych. Nie zabraknie informacji o osobach współpracujących z Ireną Sendler w czasie wojny.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13