Rocznica urodzin Ireny Sendlerowej. Warsztaty i wykład w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

W czwartek, 15 lutego, wypada 114. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej, nazywanej polskim odpowiednikiem Oskara Schindlera, która w czasie wojny uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na dwa wydarzenia edukacyjne poświęcone życiu tej skromnej bohaterki, odznaczonej medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Irena Sendlerowa - warsztaty
Irena Sendlerowa - warsztaty
4 zdjęcia
Irena Sendlerowa - warsztaty
Irena Sendlerowa
Irena Sendlerowa
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Irena Sendlerowa pozostaje jedną z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji i w ramach Rady Pomocy Żydom "Żegota", prowadziła skuteczną akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji niemieckiej była nieznana; została spopularyzowana przez grupę teatralną z amerykańskiej szkoły średniej około roku 2000. Sztuka opowiadająca historię życia Ireny Sendler "Life in a Jar" doprowadziła do powstania fundacji, która promuje bohaterską postawę Polki.

Program wydarzeń

25 lutego (niedziela) godz. 11:00 - Warsztaty rodzinne: Irena Sendler - anioł z Warszawy

Spotkanie, na którym, w sposób dostosowany do wieku uczestników, będzie toczyć się rozmowa o wojnie oraz o przykładach odważnych ludzi, którzy w czasie wojny skupili się na pomaganiu innym. Będzie można poznać również szczegóły działań podejmowanych przez Irenę Sendler, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych czytanek. Nie zabraknie także zajęć plastycznych.

  • Spotkanie biletowane: 10 zł od osoby (z Kartą Łodzianina i z Kartą Dużej Rodziny 50% zniżki – 5 zł od osoby).
  • Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumtradycji.pl, lub 42 620 05 70 (limit do 25 osób).
  • Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
  • Preferowany wiek dzieci uczestniczących w warsztatach: 7-12 lat.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

28 lutego (środa) godz. 13:30 - Tytka seniora: Wykład - listy w butelce, Opowieści o Irenie Sendler

Wykład, który przytoczy pełny biogram Ireny Sendler oraz przypomni, jak wyglądała jej współpraca z Januszem Korczakiem. Prowadzący opowie o wydarzeniu z getta, które miało wpływ na decyzje o rozpoczęciu akcji ratowania żydowskich dzieci i przedstawi procedurę na przykładach wybranych ocalałych. Nie zabraknie informacji o osobach współpracujących z Ireną Sendler w czasie wojny.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

ZOBACZ TAKŻE