Róża Maria Herman. Poznaj historię legendarnej łódzkiej szachistki

16 stycznia 1902 r. urodziła się w Łodzi Róża Maria Herman (z domu Lubińska) – czołowa polska szachistka w okresie międzywojennym i powojennym, z wykształcenia lekarka.

16 stycznia 1902 r. urodziła się w Łodzi Róża Maria Herman (z domu Lubińska) – czołowa polska szachistka w okresie międzywojennym i powojennym

Róża Maria Herman - legendarna łódzka szachistka

Nasze miasto ma bogate tradycje szachowe, a jedną z ważnych postaci królewskiej gry była właśnie pani Róża, która wielokrotnie brała udział w mistrzostwach Polski i trzykrotnie startowała w turniejach o mistrzostwo świata kobiet. W 1935 r. w Warszawie była sklasyfikowana na piątym miejscu, dwa lata później w Sztokholmie – na 10. miejscu, a po udziale w MŚ w 1950 r. w Moskwie otrzymała tytuł mistrzyni międzynarodowej. Przed wojną plasowała się w czołowej piątce i dziesiątce najlepszych polskich szachistek, a w latach 1949 i 1950 dwukrotnie sięgnęła po mistrzostwo Polski.

Z wykształcenia lekarka

Róża Herman ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w chorobach wewnętrznych, ale zasłynęła również jako popularyzatorka gry szachowej wśród młodzieży, którą jako lekarz otaczała opieką zdrowotną. Wielokrotnie służyła pomocą wielu szachistkom i szachistom, a znane były organizowane w jej mieszkaniu obiadowe przyjęcia dla zawodników i szachowe spotkania. Róża Herman zmarła w Łodzi 7 marca 1995 r. Była żoną cenionego neurologa prof. Eufemiusza Hermana (1892–1985), autora setek publikacji naukowych, twórcy łódzkiej szkoły neurologicznej, wiceprezesa Światowej Federacji Neurologów oraz wykładowcy Akademii Medycznej w Łodzi. Znanych małżonków z ogromnym sentymentem wspomina wiele roczników absolwentów łódzkiej uczelni.

ZOBACZ TAKŻE