Ruszyła rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jakie to zmiany dla pacjentów?

Rozpoczęła się rozbudowa szpitala im. Kopernika, będąca ostatnim etapem przekształcenia go z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Wojewódzkie Centrum Onkologii.

rys. Ryszard Zawierucha
Koncepcja architektoniczna rozbudowy szpitala im. M. Kopernika
4 zdjęcia
rys. Ryszard Zawierucha
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Rozpoczęcie prac budowlanych widać na pierwszy rzut oka – wyburzono właśnie charakterystyczny podjazd prowadzący na piętro głównego budynku placówki (od strony ul. Pabianickiej). Na jego miejscu stanie nowy, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 3 tys. mkw., wzorowany na niskim pawilonie szpitala od strony ul. Paderewskiego (jego projekt dopiero powstaje). Znajdzie się w nim nie tylko nowe wejście do szpitala wraz z szatniami, ale również osobne izby przyjęć dla pacjentów onkologicznych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (teraz jest jedna wspólna), poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe oraz pomieszczenia dla lekarzy koordynatorów. Hol wejściowy ma być tak urządzony, by pacjenci kierujący się do różnych części szpitala nie mieli ze sobą styczności. Takie rozwiązanie to nauka wyniesiona z pandemii – wraz z izolatką i salą dekontaminacyjną poprawi bezpieczeństwo pacjentów i personelu. 

Powiększenie ważnej dla szpitala apteki

Drugą ważną dla placówki inwestycją jest rozbudowa szpitalnej apteki, która przygotowuje m.in. leki onkologiczne dla pacjentów szpitalnych oddziałów. Jej istniejący obecnie budynek na terenie szpitala (za budynkiem głównym) jest już dla „Kopernika” zbyt ciasny.

– Te dwie budowy stanowią podstawowy zakres bieżącej inwestycji. Gdyby udało się zdobyć dodatkowe środki, a czynimy o to starania, chcielibyśmy także zrealizować zakres opcjonalny: przebudować blok operacyjny i zbudować izolatorium. Dokumentacja projektowa już jest, teraz potrzebne są tylko fundusze – mówi Kinga Gromek z Działu Realizacji Projektów i Rozwoju Szpitala.

Inwestycja o wartości 60 mln zł (26 mln zł z budżetu woj. łódzkiego i 34 mln zł dotacji UE) ma zostać zrealizowana trzecim kwartale 2023 r.

ZOBACZ TAKŻE