Rzeka Lamus wypłynie na powierzchnię! Czekała na to sto lat [WIZUALIZACJE]

Rzeka Lamus zostanie wydobyta na powierzchnię po ponad 100 latach. Unia Europejska przyznała właśnie na ten cel 3,5 miliona euro (ponad 15 milionów złotych). Projekt dofinansowania złożył łódzki europoseł Marek Belka.

rzeka w parku
Rzeka Lamus zostanie wydobyta na powierzchnię, fot. LODZ.PL
7 zdjęć
rzeka w parku
rzeka w parku
rzeka w parku
rzeka w parku
rzeka w parku
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Projekt odkrycia Lamusa składać się będzie z dwóch ważnych komponentów: rewaloryzacji parku im. J. Kilińskiego oraz odkrycia rzeki Lamus. Zostanie ona wydobyta spod ziemi z zasklepionego kanału. Przepływ wody ma się odbywać w naturalnym korycie (nieuszczelnionym, nieuregulowanym betonowymi płytami), zaś dostęp do niej w granicach parku będzie możliwy  i udostępnienie jej w przestrzeni parku użytkownikom dzięki utworzeniu tarasów i zejść do wody.

W samym parku pojawi się nowa mała architektura. Alejki zyskają nową przepuszczalną nawierzchnię. Ważny będzie także aspekt edukacyjny – zwiększenie wiedzy na temat łódzkich rzek, ekosystemów rzecznych, znaczenia retencji i błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Pojawią instalacje przestrzenne symbolicznie zaznaczające historyczny układ dawnego ogrodu przypałacowego.

Zadanie będzie realizował Zarząd Inwestycji Miejskich w trybie "zaprojektuj i wybuduj" we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska, który opracował koncepcję projektu i prowadził całą formułę współpracy z Parlamentem Europejskim. 

ZOBACZ TAKŻE