Projekt odkrycia Lamusa składać się będzie z dwóch ważnych komponentów: rewaloryzacji parku im. J. Kilińskiego oraz odkrycia rzeki Lamus. Zostanie ona wydobyta spod ziemi z zasklepionego kanału. Przepływ wody ma się odbywać w naturalnym korycie (nieuszczelnionym, nieuregulowanym betonowymi płytami), zaś dostęp do niej w granicach parku będzie możliwy i udostępnienie jej w przestrzeni parku użytkownikom dzięki utworzeniu tarasów i zejść do wody.
W samym parku pojawi się nowa mała architektura. Alejki zyskają nową przepuszczalną nawierzchnię. Ważny będzie także aspekt edukacyjny – zwiększenie wiedzy na temat łódzkich rzek, ekosystemów rzecznych, znaczenia retencji i błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Pojawią instalacje przestrzenne symbolicznie zaznaczające historyczny układ dawnego ogrodu przypałacowego.
Zadanie będzie realizował Zarząd Inwestycji Miejskich w trybie "zaprojektuj i wybuduj" we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska, który opracował koncepcję projektu i prowadził całą formułę współpracy z Parlamentem Europejskim.