Rzeka Lamus zostanie przywrócona łodzianom. Do akcji dołączają firmy [WIZUALIZACJE]

Projekt wydobycia na powierzchnię rzeki Lamus zatacza coraz szersze kręgi. Do inicjatywy miasta dołączyły się pierwsze firmy i instytucje.

tereny zielone
Rzeka Lamus zostanie przywrócona łodzianom
8 zdjęć
tereny zielone
tereny zielone
tereny zielone
tereny zielone
tereny zielone
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Rzeka Lamus, która obecnie płynie pod powierzchnią Łodzi, zostanie po 100 latach wydobyta na powierzchnię. To jedyny taki projekt w Europie z dofinansowaniem Parlamentu Europejskiego. W działania miasta włączają się teraz pierwsze firmy i instytucje, które mają swoje siedziby w pobliżu odkrywanego odcinka Lamusa. Deszczówka, którą będą zbierać, trafi do koryta rzeki i zasili ją. Podpisano właśnie list intencyjny w sprawie tej wyjątkowej ekowspółpracy. Tymczasem miasto cały czas zaprasza kolejne chętne do wsparcia instytucje.

Deszczówkę do rzeki Lamus kierować będą firmy z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Dakri Sp. z o.o., KMBR GRUPA Sp. z o.o., Albea Poland Sp. z o.o. Tubes Oddział w Łodzi oraz HAPAM Poland Sp. z o.o.. Do nich dołączają instytucje publiczne - Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Lamus na nowo

Projekt odkrycia rzeki Lamus będzie obejmował park Kilińskiego (okolice ulicy Kilińskiego/Tymienieckiego). Unia Europejska przyznała właśnie na ten cel 3,5 miliona euro (ponad 15 milionów złotych). Mają być tam utworzone bulwary, gdzie będzie można usiąść nad wodą, odpocząć i podziwiać jedną z łódzkich rzek. Zamontowany będzie tam również nowoczesny system retencji, oparty o wody opadowe. W planach jest też zwiększenie ilości zieleni oraz utworzenie tam szlaków pieszo-rowerowych. 

Zadanie będzie realizował Zarząd Inwestycji Miejskich w trybie "zaprojektuj i wybuduj" we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska, który opracował koncepcję projektu i prowadził całą formułę współpracy z Parlamentem Europejskim.

ZOBACZ TAKŻE