Secesyjna perełka przy Zachodniej znów zaświeci pełnym blaskiem. Ale wnętrza! [ZDJĘCIA]

Trwa generalny remont kamienicy przy Zachodniej 76. Ten niezwykły budynek, będący secesyjną perełką, ma ponad 100 lat! W jego wnętrzach znajdzie swój dom ważne dla Łodzi i jej historii miejsce.

remont kamienicy
Kamienica przy Zachodniej 76 odzyskuje swoje piękno! fot. LODZ.PL
15 zdjęć
remont kamienicy
remont kamienicy
remont kamienicy
remont kamienicy
remont kamienicy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała w latach 1903–1905 i od początku służyła za budynek mieszkalny. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich łodzian.

Biblioteka przy Zachodniej

W zabytkowych wnętrzach przy ul. Zachodniej 76 budowana jest Secesja, czyli wyjątkowa biblioteka. Najważniejsza w jej zbiorach będzie dokumentacja historii Łodzi. Secesja będzie gromadziła księgozbiór pełen publikacji dotyczących architektury i historii Łodzi oraz światowych trendów w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej.

Nazwa biblioteki nie jest przypadkowa, gdyż Zachodnia 76 to perła secesji. Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią przepiękne motywy roślinne, pośród których dominuje kaduceusz - symbol handlu. Tynk na elewacji zmienia kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne. Zostaną odnowione i znów będą mogły cieszyć oko. Odwiedzający bibliotekę czytelnicy skorzystają też z ogrodu.

Jak przebiega remont?

Wykonawca zakończył montaż krawężników i obrzeży chodnikowych. Wykonano elementy monolityczne (cokół oraz słupy) ogrodzenia zewnętrznego od strony ul. Zachodniej. Rozpoczęły się nasadzenia roślin okrywowych oraz pnącz z bluszczu wzdłuż ogrodzenia. Robotnicy montują poddane renowacji schody. Kolejne tygodnie będą stały pod znakiem urządzania podwórza oraz prac wykończeniowych we wnętrzach budynku.

Wartość inwestycji to 7 mln zł, a jej finał zaplanowano jeszcze w 2023 r.


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE