Senioralia w Łodzi 2023. Koncert Alicji Majewskiej i masa atrakcji

Zumba zatańczona przez 600 seniorów na rynku Manufaktury, wyjątkowy koncert Alicji Majewskiej z Włodzimierzem Korczem, a nawet 600 km do przejścia z “kijami" - zaczynamy odliczanie do wyjątkowego, jubileuszowego święta seniorów!

seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
13 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów, fot. LODZ.PL
11 zdjęć
seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
seniorzy podczas senioraliów w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

W sobotę, 13 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów. To dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów organizowanych przez miasto i jego partnerów - instytucje, organizacje pozarządowe i firmy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ nierozerwalnie łączy się z obchodami 600-lecia naszego miasta i będzie się odbywała w jubileuszowym stylu! 

Inauguracja Sernioraliów w Łodzi

Majowe Dni Seniorów otworzy uroczysta inauguracja, która odbędzie się w sobotę, 13 maja, na Rynku Manufaktury.  Na odwiedzających, w godz. 10:00 - 19:00, czekać będą liczne atrakcje. Będzie można m.in. wziąć udział w szkoleniach z samoobrony i warsztatach pirograficznych, zagrać w gigantycznego chińczyka, przymierzyć symulator tzw. odczuć starczych, czy skorzystać z porad farmaceutów oraz bezpłatnych badań. Na scenie wystąpią grupy kabaretowe, taneczne, wokalne 60+ oraz orkiestra dęta. Ukoronowaniem wydarzenia będzie koncert Alicji Majewskiej z udziałem Włodzimierza Korcza i Warsaw String Quartet.

Przed gwiazdą wieczoru, ok. godz. 17.00  prezydent Hanna Zdanowska przekaże w ręce seniorów klucze do bram Łodzi. Od tej chwili, przez dwa tygodnie starsza młodzież będzie władała miastem! 

Ponadto, w ramach inauguracji, organizatorzy zapewnią podesty dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tłumacza języka migowego, który będzie widoczny na dwóch dużych ekranach.

Zumba na 600-lecie Łodzi

W samo południe w sobotę, w dniu inauguracji  zaplanowano wyjątkowe wydarzenie!  Tego dnia zapraszamy również wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do próby ustanowienia rekordu w jednoczesnym tańcu zumby przez jak największą liczbę osób w wieku 60+.  Nasza misja? 600 seniorów tańczących zumbę na 600-lecie Łodzi! Zapewniamy instruktorów i doskonałą atmosferę. Do „treningu”, czyli nauki prostego układu można dołączyć od godz. 11:00. Wspólny taniec na Rynku Manufaktury rozpocznie się równo o godz. 12.00. 

Dwa tygodnie świętowania 

Po uroczystym otwarciu IX Łódzkich Senioraliów zabawa obejmie całe miasto! Od 14 do 26 maja uczestnicy będą mieli możliwość  wzięcia udziału w kilkuset wydarzeniach przygotowanych przez miasto oraz ponad 80 partnerów.

Wydarzenia zostaną podzielone na 5 kategorii: edukacja, kultura, sport/rekreacja, porady/drzwi otwarte i zdrowie. Wśród wielu atrakcji i propozycji znajdziemy m.in.: 

  • spacer po lesie Łagiewnickim, połączony ze zwiedzaniem Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, 
  • bezpłatne badania: densytometria, przegląd uzębienia, konsultacje z fizjoterapeutami,
  • warsztaty z digitalizacji domowych archiwaliów i pamiątek, 
  • warsztaty laboratoryjne, czyli „Chemiczne śledztwo”,
  • warsztaty tworzenia własnych kosmetyków,
  • warsztaty tworzenia lampionów czy biżuterii i rzeczy z recyklingu.

Nie zabraknie potańcówki w rytmie swingu i w stylu PRL  - z konkursem na najlepsze przebranie z epoki. Będą też warsztaty taneczne z cheerleaderkami 60+! 

Seniorów zaprosimy również na piknik w Parku Ocalałych, a na nim m.in. na warsztaty kulinarne, wyplatanie słowiańskich wianków oraz koncerty muzyki folkowej.  

Senioralia w sportowym stylu

Ponadto przez cały okres trwania Senioraliów uczestnicy zajęć organizowanych przez Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora chcą przejść łącznie... 600 km z kijkami do nordic walking z okazji 600-lecia Łodzi. Każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć do tego wyzwania.

Dla seniorów, którym wiek w zażywaniu ruchu nie przeszkadza, będą też np. treningi chodzonego rugby i wiele innych sportowych propozycji.

Finał w Arturówku 

Na zakończenie IX Łódzkich Senioraliów, w piątek 26 maja, odbędzie się tradycyjny już piknik w Arturówku z marszem nordic walking po lesie, połączony z wyjątkową łódzką, urodzinową grą terenową oraz bezpłatnymi badaniami i poradami specjalistów.

W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora będą mieli zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Bieżące informacje o Łódzkich Senioraliach będą zamieszczane na stronie https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/ oraz na miejskim profilu dla osób 60+: www.fb.com/SeniorzywLodzi

Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorem projektu, tel.  42 638 47 30, e-mail: dlaseniorow@uml.lodz.pl 

Szczegółowy harmonogram IX Łódzkich Senioraliów zostanie zamieszczony w informatorze, który we wtorek 9 maja będzie dystrybuowany na terenie całego miasta (na przystankach, w miejskich centrach medycznych, w centrach seniora czy bibliotekach) oraz dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.uml.lodz.pl/seniorzy

ZOBACZ TAKŻE