Seniorzy w Łodzi bezpieczni we własnym domu. Wszystko dzięki specjalnym opaskom

W Łodzi, już czwarty rok z rzędu, kontynuowany jest ważny program - tzw. teleopieki, przeznaczony dla osób po 60. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają trudności z codziennym funkcjonowaniem.

Łódź. Seniorzy w Łodzi bezpieczni we własnym domu. Wszystko dzięki specjalnym opaskom
Seniorzy w Łodzi bezpieczni we własnym domu. Wszystko dzięki specjalnym opaskom

Mowa o specjalnych „opaskach życia”, które pomagają szybko wezwać pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Jak to działa?

Seniorzy z Łodzi zakwalifikowani do programu, otrzymali opaskę bezpieczeństwa – to niewielkie urządzenie noszone na nadgarstku, podobne do zegarka. Ale to nie jest zwykły zegarek! Opaska potrafi: mierzyć puls, temperaturę i ciśnienie, sprawdzać poziom tlenu we krwi (saturację), wykryć upadek, a przede wszystkim – dzięki jednemu przyciskowi SOS – połączyć się bezpośrednio z ratownikiem medycznym. W razie potrzeby ratownik może od razu wysłać karetkę na miejsce. To duże wsparcie, które pozwala seniorom czuć się bezpieczniej we własnym domu.

Dla kogo opaska?

Program skierowany jest do mieszkańców Łodzi powyżej 60. roku życia, po przebytych udarach lub zawałach, narażonych na utratę przytomności, mających problem z pamięcią, wynikający z przebytych chorób lub zabiegów, do osób niepełnosprawnych, jak również samotnych.

Kryteria warunkujące udział w projekcie to: zamieszkiwanie na terenie Miasta Łodzi, posiadanie statusu osoby niesamodzielnej, wiek powyżej 60. roku życia. Z kolei kryteria premiujące udział w projekcie to: prowadzenie gospodarstwa jednoosobowego i niepełnosprawność oraz posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Ponad 500 opasek

Obecnie w Łodzi działa 550 takich opasek, które są finansowane z budżetu miasta. Dzięki planowanej umowie z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim program będzie prowadzony do końca 2025 roku. W planach jest również zakup kolejnych 50 opasek, aby jeszcze więcej seniorów mogło czuć się bezpiecznie.

To część ogólnopolskiej inicjatywy Korpus Wsparcia Seniorów, realizowanej od 2022 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aż 80% kosztów finansuje państwo, resztę dokłada miasto. Dzięki takim działaniom Łódź staje się miejscem, gdzie starsi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i pewnie – nawet wtedy, gdy mieszkają sami.

Więcej informacji o projektach dla seniorów: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty

ZOBACZ TAKŻE