Słonie z Orientarium Zoo Łódź u kosmetyczki. Jak wyglądają ich zabiegi pielęgnacyjne?

Jak obciąć paznokcie słoniom? Jak sprawdzić stan ich ciosów? Jak dbać o ich zdrowie? Między innymi do tych czynności wykorzystywany jest trening medyczny, który codziennie odbywa się na zapleczu słoniarni w Orientarium Zoo Łódź.

Słonie Orientarium Zoo Łódź
Słonie w Orientarium Zoo Łódź codziennie przechodzą trening medyczny, fot. LODZ.PL
10 zdjęć
Słonie Orientarium Zoo Łódź
Słonie Orientarium Zoo Łódź
Słonie Orientarium Zoo Łódź
Słonie Orientarium Zoo Łódź
Słonie Orientarium Zoo Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Odwiedzający Orientarium ZOO Łódź nie mają na co dzień możliwości by zajrzeć na zaplecze wybiegów zwierząt, a to tutaj przeprowadzane są wszystkie czynności pielęgnacyjne. Odpowiednie zajęcia mają makaki, żyrafy i oczywiście słonie – słowem niemal wszystkie zwierzęta, które są pod opieką łódzkiego ogrodu. – Trening medyczny ułatwia opiekę, bez współpracy nie bylibyśmy w stanie sprawdzić stanu zdrowia zwierzęcia – mówił Tomasz Jóźwik członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. To taki rodzaj pracy i kontaktu ze słoniem, który opiera się na zasadzie pełnej dobrowolności. Zwierzęta chętniej współpracują, a opiekunowie mają szansę wykonać przy nich wszelkie niezbędne czynności pielęgnacyjne. –To olbrzymie zwierzęta, nie bylibyśmy w stanie ich do niczego zmusić – podkreślał Jóźwik. – Wszystkie czynności pielęgnacyjne, jakie są do zrobienia przy tych olbrzymich ssakach, opierają się na zasadzie współpracy.

Jak ćwiczą zwierzęta w Orientarium Zoo Łódź?

Ćwiczenia odbywają się codziennie, o stałej porze. Zwierzęta są przyzwyczajone, że każdego dnia mają bezpośredni i bliski kontakt ze swoim opiekunem. Co się dzieje w trakcie takiej pracy? Na umówione hasło zwierzę wykonuje polecenie opiekuna: podnosi nogę, obraca się bokiem – a ten w tym czasie może bez przeszkód sprawdzić stan jego zdrowia. Dzięki ćwiczeniom można sprawdzić np. jak wygląda podeszwa stopy słonia, czy wszystko jest z nią w porządku, czy nie pojawiają się tam jakieś pasożyty czy zadrapania.  Opiekun przez cały czas podaje zwierzęciu smakołyki. A co najchętniej podgryzają słonie? Może to być na przykład suchy chleb, a jesienią wielkim smakołykiem okazała się…  dynia. – Dla naszych podopiecznych taki trening to znak, że będą mogły zjeść same rarytasy. Jednocześnie będą miały jakieś zadanie, to wypełnia zwierzętom czas i nie pozwala im się nudzić. – powiedział Irek Dąbrowski opiekun słoni.

W tej chwili na terenie Orientarium Zoo Łódź mieszkają 3 słonie indyjskie: 44-letni Aleksander, 9-letni Taru i 10-latek – Kyan. Słonie indyjskie są największymi ssakami lądowym żyjącym na Ziemi.  Ten gatunek uznawany jest za skrajnie zagrożony wyginięciem. Słonie w Orientarium Zoo Łódź mają największy w Europie wybieg. Do dyspozycji zwierząt jest wybieg wewnętrzny, zewnętrzny, wodospady i basen.

Wyjątkowa rocznica Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź w tym miesiącu obchodzi też wyjątkową rocznicę. Ogród od 35 lat  współtworzy Międzynarodowy System Informacji o Gatunkach Species360. Jest to międzynarodowa organizacja non profit, która prowadzi internetową bazę danych dzikich zwierząt będących pod opieką człowieka. Pomaga w wymianie informacji pomiędzy ogrodami na całym świecie, służy ochronie zagrożonych gatunków. Przez 35 lat do bazy danych dodaliśmy 13 718 zwierząt z 1375 gatunków.

ZOBACZ TAKŻE