Orientarium Zoo Łódź z nagrodą Budowa XXI wieku! Kolejne wyróżnienie dla obiektu

Ogólnopolski konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” rozstrzygnięty! Orientarium Zoo Łódź zdobyło tytuł „Budowa XXI wieku” w kategorii „Obiekty Przyjazne Zwierzętom”.

fot. mat. pras.
Orientarium Zoo Łódź z nagrodą Budowa XXI wieku!
4 zdjęcia
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Orientarium zostało w ostatnim czasie docenione w kilku konkursach. Projekt wygrał w dwóch kategoriach European Property Awards 2022-2023: Leisure Architecture oraz Public Service Architecture. Nowoczesny kompleks zyskał również tytuł „Budowa XXI wieku” w kategorii „Obiekty Przyjazne Zwierzętom” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”.

Orientarium Zoo Łódź 

W uzasadnieniu podkreślano, że Orientarium Zoo Łódź jest całkowicie niestandardowym obiektem ze względu na wielkość i wyjątkowe wymagania zwierząt oraz roślinności, różne w poszczególnych strefach. Najistotniejszym aspektem rozwiązań architektonicznych jest membranowy dach. Składa się z pięciu warstw folii ETFE, przekładanych poduszkami podłączonymi do sprężarek pompujących ciśnienie. Dzięki temu rośliny i zwierzęta wewnątrz pawilonu otrzymują niezbędną do rozwoju dawkę naturalnych promieni UV. Najwyższy poziom ekologiczności stanowią naturalne zbiorniki wody zasilane ze stacji produkcji wody morskiej, tworzonej metodą tzw. odwróconej osmozy, która jest zasalana, a następnie zarybiana. Obiekt jest całkowicie nowy, ale formę budynku odtworzono w oryginalnym stylu azjatyckich klimatów i morskich form ekspozycji. Cennym elementem architektury są ikonografie oraz elewacje z naturalnego bambusa utrwalanego termicznie.

– Cieszymy się, że nasz obiekt jest doceniany w Polsce i na arenie międzynarodowej. To dowód na to, że miejsca tego typu są potrzebne i pełnią bardzo ważną rolę. Trzeba pamiętać, że piękny obiekt to jedno. Najważniejszą misją naszego ogrodu jest hodowla zagrożonych gatunków. Dzięki Orientarium możemy zapewnić zwierzętom najlepsze warunki do życia – podkreśla Arkadiusz Jaksa, prezes Orientarium Zoo Łódź.

Nowoczesny kompleks można zwiedzać codziennie od 9:00 do 19:00, a od października od 9:00 do 17:00. 

ZOBACZ TAKŻE