Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2023. Przyjdź na wyjątkowe wystawy!

W najbliższy weekend, 6-8 października, można obejrzeć dwie wystawy, które zostały przygotowane w ramach tegorocznych stypendiów artystycznych Miasta Łodzi.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2023
Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2023

W piątek zostanie otwarte „Instant Travel - Biuro Podróży Natychmiastowych ” – projekt artystyczny, którego autorem jest Franciszek Ammer, a dzień później wystawa prac Jacka Obraniaka pt. „Bezzębne koła” zagości w Fabryce Biedermanna.

Biuro Podróży Natychmiastowych

Biuro Podróży Natychmiastowych nosi znamiona nostalgii płynącej ze wspomnienia turystycznej infrastruktury początku wieku, lecz jest jednocześnie spekulacją na temat przyszłości, w której podróż nie jest równoznaczna z fizycznym aktem przemieszczenia. Joanna Dyba i Franek Ammer tworzący kolektyw Eternal Shipping prezentują w galerii WY w Łodzi Instant Travel: wystawę o częściowo performatywnym charakterze, w ramach której umowność Biura Podróży stanowi dla artystów pole do badania granicy pomiędzy realnym doświadczeniem, a jego imitacją. Twórcy wykorzystując wideo, dźwięk, instalacje oraz obiekty ready-made, snują fikcyjne narracje wokół podróży i zastanawiają się, jak krajobraz technologiczny wpływa na postrzeganie krajobrazu w ogóle. Instant Travel to próba wyjścia z zastanego kontekstu, egzotyczna oferta all inclusive zmierzająca w stronę budowania wielozmysłowego doświadczenia. Wcielając się w role pracowników Biura artyści zaproszą także do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących m.in.: loterii fantowej, warsztatach z tworzenia łabędzi z ręczników czy w bufecie śniadaniowym.

  • Instant Travel - Biuro Podróży Natychmiastowych
  • Wernisaż : 6 października, godz. 18:00
  • Wystawa czynna do 22 października
  • Galeria WY ul. Więckowskiego 38
  • Wstęp wolny

Bezzębne koła

Wstawa „Bezzębne koła” Jacka Obraniaka to zaproszenie jego pełnego kolorów dziwnego świata. To zbiór pojedynczych prac stanowiący teatralną całość. Dzięki temu możemy zanurzyć się w tym uniwersum i, jak mówi sam artysta, odbierać tę sztukę bardziej przez doświadczenie niż intelekt. Prace przywodzą na myśl przeskalowane zabawki i przenoszą nas w nieoczywisty świat, w którym nie wszystko jest zrozumiałe, a zachwyt miesza się tam grozą i niepokojem. Świat, którego tematy są bardzo osobiste, ale też zupełnie uniwersalne: oglądające osoby mogą ponieść się podpowiadanym przez rzeźby i obrazy historiom. Ich tematy są jednocześnie osobiste i uniwersalne – to zdziwienie, radość, lęk, samotność, pytania o własne miejsce w świecie.

  • Wystawa prac Jacka Obraniaka pt. „Bezzębne koła”
  • Wernisaż: 7 października, godz. 18:00
  • Fabryka Biedermanna, ul. Kilińskiego 3
  • Wystawa czynna do 20 października, od wtorku do niedzieli w godzinach 17:00-20:00.
  • Wstęp wolny

ZOBACZ TAKŻE