Sukces badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi! Ekologiczny fantom zachwycił światowych naukowców

Innowatorzy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zyskali międzynarodowe uznanie na targach wynalazczości IPITEX 2023. Ekologiczny fantom do nauczania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (ECO CPR) zdobył drugą nagrodę.

Sukces badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Autorami projektu są dr Filip Jaśkiewicz i dr Marcin Cierniak z UMED, dr Rafał Dobruchowski z Akademii Sztuk Pięknych i dr Przemysław Sękalski z Politechniki Łódzkiej. Innowacyjny fantom jest zbudowany z materiałów biodegradowalnych oraz takich, które nadają się do recyklingu (papier, tektura, włókno kokosowe). Twórcy planują również wdrożyć program odzyskiwania poszczególnych elementów, nadających się do ponownego wykorzystania. Użyta technologia pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji urządzenia.

Fantom zapewnia pełną funkcjonalność w nauczaniu uciśnięć klatki piersiowej i oddechów ratowniczych. Jest kompatybilny z treningowymi automatycznymi defibrylatorami zewnętrznymi (AED). W urządzeniu znajduje się przestrzeń, w której – po umieszczeniu smartfona – specjalna aplikacja umożliwia uzyskanie informacji na temat jakości treningu.

W czasie targów wystawcy z Polski otrzymali 8 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych medali za swoje przedsięwzięcia. Nagrodzono także inne projekty badaczy z UMED. Wśród nich można wyróżnić m.in. FF4F żywność funkcjonalną dla przyszłości – Oenothera Paradoxa – nowatorski, naturalny ekstrakt wspierający pacjentów onkologicznych.

ZOBACZ TAKŻE