Superweekend teatralny w Łodzi. Spektakle m.in. w podwórku i... na dworcu! [PRZEWODNIK]

Niecodzienny peerformance na dworcu Łódź Fabryczna, piosenki śpiewane w podwórku, premiera w Teatrze Jaracza czy spektakl na podstawie książki Szczepana Twardocha - przed nami weekend mocny, teatralnych wrażeń, sprawdź, co można zobazyć (i czego posłuchać)!

fragment spektaklu teatralnego
Superweekend teatralny w Łodzi. Piosenki w podwórku
5 zdjęć
fragment spektaklu teatralnego
fragment spektaklu teatralnego
fragment spektaklu teatralnego
fragment spektaklu teatralnego
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Taneczna Odyseja

W ramach Festiwalu Dotknij Teatru można wybrać się na spektakl taneczny pt. "Odyseja" na... Dworzec Łódź Fabryczna. W piątek, 26 kwietnia o godz. 19:00 Teatr Nowszy właśnie tam przedstawi współczesną, taneczną interpretację losów Odyseusza. Każdy uczestnik spektaklu otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie muzycznymi drzwiami do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Spektakl jest otwarty dla publiczności i ma charakter perfomance.

Koncert piosenek robotniczych

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 19:00 w podwórku przy ul. Gdańskiej 14, aktorka Teatru Nowego, Paulina Walendziak  i towarzyszący jej na akordeonie Aleksander Stachowski, wystąpią z repertuarem dawnych łódzkich piosenek. Artyści wykonają  m.in. "Prząśniczkę" i "Fabryczną dziewczynę" w nowych, ciekawych aranżacjach. Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Dotknij Teatru.

Proza Twardocha w Monopolis

"Byk" na podstawie tekstu Szczepana Twardocha to drugi po „Pokorze" tekst dramatyczny autora bestsellerowych powieści m.in „Króla", „Morfiny" i „Dracha". Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Wyreżyserowany przez Talarczyka i Twardocha obraz to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą. Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański", Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez. „Byk" został wydany w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego w kwietniu kwietnia 2022 r.

Spektakl można oglądać w piątek, 26 kwietnia o godz. 19:00. Bilety kosztują 120 zł.

Baśniowa Piotrkowska z Dotknij Teatru

W niedzielę, 28 kwietnia w ramach Festiwalu Dotknij Teatru Baśniowa Piotrkowska pokaże spektakl dla dzieci pt. "Wielkie myśli małej głowy". Dwie siostry odkrywają, że każda zabawa je nudzi, jednak w swoim kufrze z zabawkami znajdują tajemnicza mapę skrywającą wiadomość od Simony Kossak! Biolożka daje im wskazówki, które wprowadzą je w świat puszczy. To co tam znajdują różni się od ich wyobrażeń. Czy uda im się odnaleźć Simonę i uratować puszczę?
Przedstawienie rozpocznie się o godz. 12.00 na scenie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56. Bezpłatne wejściówki czekają w sekretariacie AOIA w dni robocze, w godz. 9.00-18.00.

Premiera w Teatrze Jaracza

"Rodzeństwo" Thomasa Bernharda to rzecz o miłości. Niezwykle trudnej, zakleszczającej bohaterów utworu w bolesnym uścisku żalu, poczucia krzywdy, momentami nawet gniewu i nienawiści. Mimo cierpienia, jakie im to sprawia, protagoniści Bernharda lgną do siebie, chcą trzymać się razem, tworzyć rodzinę. Łatwo poddać się wrażeniu, iż czerpią rodzaj perwersyjnej przyjemności z tego, że z egoistycznych pobudek nawzajem męczą się, zmuszają do wyrzeczeń, rozmyślnie ranią. Jest w tym też na pewno spora dawka masochistycznej rozkoszy, gdy patrzą na siebie jak na ofiarę pozostałych krewnych. Dobrze jednak myśleć o tej niełatwej relacji trojga ludzi nieco inaczej. Ujrzeć ją jako akt nadzwyczajnego poświęcenia, desperackiego pragnienia podtrzymania więzi, która wprawdzie jest destrukcyjna, lecz także coś przy tym buduje. Nie przypadkiem postaci Bernharda, wzorowane na wybitnym austriackim filozofie Ludwigu Wittgensteinie i jego siostrach, wciąż, mimo wszystko, ze sobą są. By dręczyć się, wzajemnie obrażać, poniżać, ale też kochać. Strasznie – w każdym tego słowa znaczeniu.
Reżyseria, scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Artur Urbański, a za muzykę odpowiada Józef Urbański.
Pokaz przedpremierowy: 26 kwietnia o godz. 19:00. Sztukę można obejrzeć 28 kwietnia, 14 i 15 maja, 8 i 9 czerwca o godzinie 19.00.

Łódzkie Spotkania Baletowe na start

W najbliższy piątek, 26 kwietnia rozpoczną się XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe. Ten międzynarodowy festiwal baletowy, organizowany przez Teatr Wielki w Łodzi, prezentuje najważniejsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz trendy w sztuce baletowej. Pierwszym spektaklem tegorocznej edycji będzie balet Opery Lyońskiej pt. "Beach Birds", do którego choreografię stworzył legendarny amerykański tancerz i choreograf, porównywany do Wacława Niżyńskiego - Merce Cunningham.

ZOBACZ TAKŻE