Światowy Dzień Krwiodawcy. Tętni w Tobie moc, więc podziel się nią i oddaj krew!

Co roku 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Przybliżamy, jak wygląda procedura oddawania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi (RCKiK). Jak się do tego przygotować i czy jest się czego bać?

Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
Światowy Dzień Krwiodawcy. Tętni w Tobie moc!
6 zdjęć
Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
Światowy Dzień Krwiodawcy w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Żeby oddać krew, należy zgłosić się do siedziby RCKiK w Łodzi (ul. Franciszkańska 17/25). Na miejscu udajemy się do rejestracji, w której zgłaszamy chęć donacji. Po okazaniu dokumentu tożsamości zostaniemy zarejestrowani, otrzymamy kwestionariusz oraz numer.

Odawanie krwi – jak się do tego zabrać?

W poczekalni – w oczekiwaniu na pobranie próbki krwi – wypełniamy wspomniany kwestionariusz. Gdy nasz numer zostanie wyczytany, udajemy się do wskazanego gabinetu, by zbadać krew, a właściwie poziom hemoglobiny. Jeśli wszystko jest w porządku, wracamy do poczekalni i czekamy na wizytę u lekarza, który przeprowadzi krótki wywiad, osłucha nas i zmierzy ciśnienie. Gdy specjalista uzna, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, przechodzimy bezpośrednio do sali pobrań, gdzie oddajemy krew. 

Krew oddajemy na siedząco. Pielęgniarka umieszcza igłę w żyle w zgięciu łokciowym i pobiera 450 ml krwi. Po zakończeniu procedury czekamy jeszcze kilka minut w fotelu i odbieramy posiłek regeneracyjny (najczęściej są to czekolady). Teraz już pełni satysfakcji z uczynku, który może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie, możemy iść do domu. Warto pamiętać, że po oddaniu krwi możemy poprosić o zaświadczenie, które zwolni nas z obowiązku pracy w dzień donacji oraz w dniu następnym. 

To musisz wiedzieć!

  1. Zabierz ze sobą dowód tożsamości
  2. W dniu donacji oraz dzień przed nią zadbaj o nawodnienie organizmu
  3. Wyśpij się
  4. Bezpośrednio przed oddaniem krwi unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego
  5. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i minerały, szczególnie w żelazo
  6. Przed donacją spożyj lekkie i pożywne śniadanie
  7. Nie spożywaj alkoholu i ogranicz palenie papierosów
  8. Po donacji zadbaj o regenerację. Spożywaj posiłki bogate w węglowodany
  9. Po oddaniu krwi możesz otrzymać zaświadczenie, które zwolni Cię z obowiązku pracy w dzień donacji oraz w dniu następnym

ZOBACZ TAKŻE