Szkoła o profilu sportowym lub artystycznym Czy warto taką wybrać?

Wybór szkoły nie jest łatwym zadaniem. Szukając właściwej placówki trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. W końcu to tam dzieci i młodzież spędza większość czasu. Poza tym szkoła ma zwykle niebagatelny wpływ na ich przyszłość. Czy warto zdecydować się na podstawówkę lub liceum o profilu sportowym lub artystycznym? Przekonajmy się.

Stojąc przed wyborem szkoły, obojętnie czy chodzi o szkołę podstawową czy liceum, często brane są pod uwagę placówki z wysokimi miejscami w rankingach. Jednak to nie samo miejsce na liście wyników egzaminów ósmoklasistów czy matury definiuje wartościowość danej szkoły. Poziom nauczania oczywiście jest ważny, ale szkoła oprócz edukacji może dawać znacznie więcej – rozwijać zainteresowania, aktywizować do działania, budować tożsamość i charakter. Dlatego też warto pomyśleć o placówkach, które poszerzają ofertę edukacyjną np. o sport czy przedmioty artystyczne.  

Szkoła mistrzostwa sportowego

Szkoła mistrzostwa sportowego może okazać się świetnym wyborem dla dzieci i młodzieży, które lubią aktywność fizyczną i chcą poznać lub rozwijać się w danej dyscyplinie sportowej. Muszą jednak liczyć się z tym, że czeka ich znacznie więcej obowiązków. Do podstawy programowej dochodzi bowiem jeszcze szkolenie sportowe. Oznacza to, że oprócz lekcji ogólnokształcących, w ramach planu zajęć uczniowie mają minimum 16 godzin treningów w tygodniu. Może to być szkolenie ukierunkowane, w trakcie którego odkrywają różne dyscypliny sportowe oraz specjalistyczne, gdzie nacisk kładziony jest na konkretną dyscyplinę.

- W naszej szkole dla klas I-III SP prowadzone są treningi ogólnorozwojowe z elementami różnych dyscyplin sportowych m.in. badmintona, boksu, judo, piłki nożnej i piłki ręcznej. Dzięki temu, każdy uczeń poznaje kilka sportów, sprawdza, który z nich mu się podoba i do jakiej aktywności ma predyspozycje. Tak ułożony program daje szansę na to, by od IV klasy dzieci mogły wybrać konkretną dyscyplinę i to jej poświęcić całą uwagę. Dla Maluchów treningi mają być jeszcze zabawą, która zaszczepi w nich bakcyla do sportu – mówi Tomasz Jęk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej „Edukacja i Sport” w Łodzi.

Licea mistrzostwa sportowego zwykle prowadzą już szkolenie specjalistyczne. Dyscypliny do uprawiania w tych szkołach mogą mogą być bardzo różne. Może to być m.in. boks, badminton, judo, piłka ręczna, piłka nożna, a nawet strzelectwo sportowe.

Dlaczego jeszcze warto wziąć pod uwagę szkołę o profilu sportowym?

Bycie aktywnym gwarantuje wszechstronny rozwój człowieka, zarówno jeśli chodzi o jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Sport uczy dyscypliny, determinacji oraz zwiększa pewność siebie. Poza tym udział we współzawodnictwie sportowym, które jest nieodzowną częścią szkół mistrzostwa sportowego, motywuje do działania i uczy zasad fair play. To jednak nie wszystko.

- Sport w szkołach mistrzostwa sportowego jest oczywiście bardzo ważny. Należy jednak pamiętać, że są to szkoły realizujące podstawę programową zgodną z wytycznymi MEN i zarówno szkoła podstawowa, jak i liceum kończą się obowiązującymi w Polsce egzaminami. W związku z tym nacisk na kształcenie ogólne powinien być tak samo mocny, jak w szkołach ogólnokształcących. Tak też działamy w szkołach „Edukacja i Sport”, bo wiemy i tłumaczymy też naszym Uczniom, że nauka i wykształcenie otwiera wiele drzwi. Natomiast wystarczy czasem jedna kontuzja, by zamknąć na zawsze bramę do świata sportu zawodowego – mówi Izabella Rześniowiecka-Walter dyrektor Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” w Łodzi

A może klasy artystyczne?

Na rynku edukacyjnym znaleźć można liceum, które nie jest stricte szkołą artystyczną, jednak prowadzi bardzo ciekawy program szkoleniowo-kulturalny. Ta nowa przestrzeń twórcza będzie interesująca szczególnie dla młodzieży szukającej miejsca rozwoju w środowisku artystycznym i pragnącej rozwijać się w tańcu i aktorstwie. Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych obejmuje program kształcenia ogólnego oraz program przedmiotów wiodących – danej specjalizacji.

- W przypadku klasy taneczno-teatralnej to aż 18 godzin lekcyjnych tygodniowo zajęć dodatkowych m.in. taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, modern, tańce narodowe, akrobatyka, historia tańca i teatru, improwizacja ruchowa czy elementarne zadania aktorskie. Klasa street dance prowadzona jest z kolei we współpracy z Klubem Tanecznym „Czarne Stopy”, wielokrotnym Mistrzem Świata w tańcu hip hop. Roczny plan szkolenia oprócz elementów związanych z nauką i doskonaleniem techniki tańca nowoczesnego obejmuje ogólne i specjalistyczne przygotowanie fizyczne, udział w rozgrywkach ligi tańca sportowego i zawodach regionalnych oraz ogólnopolskich. W W programie klasy aktorskiej znajdują się m.in. takie przedmioty jak: interpretacja piosenki aktorskiej, interpretacja wiersza i prozy, improwizacja aktorska, elementarne zadania aktorskie, zajęcia z wymowy i impostacji głosu, ćwiczenia aktorskie, budowanie świadomości scenicznej, czyli wszystko potrzebne do przygotowania się do egzaminów wstępnych do polskich szkół teatralnych – mówi Daria Szymańska, koordynatorka Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych w Łodzi.

Zajęcia w ramach programu klas artystycznych mają na celu m.in. kształtowanie warsztatu rozwoju artystycznego, rozwijanie zdolności autoprezentacji i pewności siebie, pobudzanie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego, pielęgnowanie postawy sportowej, wzrost poczucia rytmu oraz słuchu muzycznego, rozwijanie umiejętności koordynacji ruchowej oraz pamięci ruchu, ulepszanie sprawności fizycznej oraz wzmacnianie zainteresowań kulturą i sztuką. Liceum o takim profilu to ogromna dawka wiedzy, aktywności i doświadczeń sportowo-artystycznych. Będzie odpowiednim wyborem dla uczniów, którzy chcą działać, trenować, uczyć się i marzą, by ich przyszłość była związana ze sztuką tańca i teatru.

Czy warto więc kandydować do szkół mistrzostwa sportowego lub tych o profilu artystycznym? Zdecydowanie tak, ponieważ są to szkoły dbające o wszechstronny rozwój uczniów – zarówno naukowy, jak i kulturalny.

ZOBACZ TAKŻE