Szok! Drzewa w Łodzi oszalały i kwitną na dwa kolory! Czym jest zjawisko rewersji? [ZDJĘCIA]

Mocne uderzenie wiosny sprawiło, że mnóstwo roślin zakwitło. Możemy obserwować między innymi ciekawe zjawisko pojawienia się dwóch różnych kwiatów na jednym drzewie. Co to jest?

Czym jest zjawisko rewersji?
Szok! Drzewa w Łodzi oszalały i kwitną na dwa kolory! Czym jest zjawisko rewersji?
6 zdjęć
Czym jest zjawisko rewersji?
Czym jest zjawisko rewersji?
Czym jest zjawisko rewersji?
Czym jest zjawisko rewersji?
Czym jest zjawisko rewersji?
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Na dwukolorowe okazy możemy się natknąć w parku Poniatowskiego, wzdłuż al. Jana Pawła II czy na Zdrowiu. Na jednym drzewie kwitną kwiaty różnych gatunków.

Jak do tego doszło?

Zjawisko nazywa się rewersją i można powiedzieć, że jest to powrót do korzeni. Występuje u roślin szczepionych, a więc takich, gdzie na pniu jednego gatunku wyhodowano drugi. Tę pierwszą roślinę nazywamy podkładką, a drugą zrazem. Zdarza się, że z podkładki wyrasta gałąź lub wręcz nowy przewodnik i w ten sposób w jednej koronie mamy dwa gatunki kwiatów, liści i owoców.

W części ogrodu dendrologicznego parku na Zdrowiu (pomiędzy amfiteatrem i Falą) bardzo dobrze widać to zjawisko. Trzy rosnące obok siebie drzewa zakwitły na biało-różowo. Kiedy zbliżymy się do pnia, wyraźnie zobaczymy miejsce szczepienia i uda nam się zidentyfikować zraz wiśni oraz podkładkę czereśni. W tym wypadku podkładka zdominowała całą koronę – czereśnia wyprowadziła nowy przewodnik. 

Po co szczepi się drzewa? Odpowiednia podkładka pozwala m.in. dostosować uprawę do warunków glebowych, sprawić, że roślina będzie odporniejsza na pogodę lub nadać drzewu pożądany kształt i wysokość.

ZOBACZ TAKŻE