Dwie psycholożki, studentka psychologii, joginka, fizjoterapeutka, filozofka, trenerka mentalna i pasjonatka improwizacji scenicznych – 8 kobiet tworzy stowarzyszenie SZTOS. Wszystkie na swój sposób, poprzez swoje doświadczenia oraz wiedzę pozyskaną na studiach czy szkoleniach, chcą pokazać innym, dlaczego warto o siebie zadbać. SZTOS to skrót od pełnej nazwy organizacji – Stowarzyszenie Zainteresowanych Troską o Siebie.
– Troska o siebie jest punktem wyjścia. To od tego trzeba zacząć, by móc budować zdrowe, dobre relacje w rodzinie czy w pracy. Żeby dobrze zadbać o innych, trzeba umieć zatroszczyć się też o siebie – mówi Anna Kobalczyk, psycholożka, jedna z założycielek SZTOS-u.
Pokazują łodzianom, jak dbać o siebie
Początki stowarzyszenia sięgają 2021 r. Wtedy to Emilia i Anna zastanawiały się, w jaki sposób mogłyby realizować swoje pomysły i projekty społeczne, żeby pokazywać łodzianom, że troska o siebie jest ważna. Prace koncepcyjne trwały rok. Były różne pomysły, a łodzianki zaczęły dzielić się swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Wystartowały nawet w konkursie na mikrogranty miejskie i realizowały projekt „Misja – zostań psychonautą”. Zaadresowały go do młodzieży z łódzkich świetlic środowiskowych.
– Wykorzystałyśmy do tych zajęć elementy improwizacji scenicznej, graliśmy w „uważne podchody”, a we wszystkie te zajęcia i warsztaty wplatałyśmy treści psychologiczne, bazując na uważności. Wszystko po to, żeby ci młodzi ludzie już od najwcześniejszych lat rozumieli, że dbanie o siebie nie jest niczym złym, a wręcz odwrotnie, jest konieczne do zachowania zdrowych relacji ze sobą, z innymi, z otaczającym światem – mówi Emilia Grancow, psycholożka i założycielka SZTOS-u.
I tak, krok po kroku, łodzianki realizowały swój pomysł. Do współpracy dołączyły inne osoby o tych samych potrzebach i celach, a w grudniu 2021 r. udało się zarejestrować stowarzyszenie.
Organizują spotkania i poruszają ważne tematy
Pierwsze działania SZTOS-u, jeszcze jako grupy nieformalnej, skupiały się na pracy z kobietami w wieku 20–40 lat. W takim przedziale wiekowym znajdują się założycielki stowarzyszenia. Z czasem okazało się, że temat jest bardzo istotny także dla innych grup społecznych, a dziewczyny świetnie sobie radzą w prowadzeniu warsztatów z młodzieżą i seniorami. Podejmują na nich ważne społecznie tematy, np. samotność osób starszych.
Roksana Ślusarczyk, jedna z członkiń SZTOS-u, razem z Wojciechem Bryndlem zrealizowała film dokumentalny „Bliskość”, którego główną bohaterką jest 96-letnia pani Genowefa. Seniorka boryka się z samotnością, tęskni do spotkań i bliskości z drugim człowiekiem.
– Pokazy filmu są świetnym pretekstem do rozmów na ten temat i wspólnego zastanowienia się, jak radzić sobie w takich sytuacjach, co można zrobić, gdzie szukać pomocy, a także do filozoficznych rozważań na temat szczęścia i relacji z innymi ludźmi – mówi Anna Kobalczyk.
Po pokazie w dyskusji uczestniczyła, m.in. filozofka i etyczka dr Katarzyna de Lazari-Radek. Spotkania te są pretekstem do rozmów na temat wolontariatu oraz wsparcia dla osób starszych. Stowarzyszenie nawiązało współpracę ze stowarzyszeniem mali bracia Ubogich, które pomaga samotnym seniorom.
Bezpłatne warsztaty dla każdego
Stowarzyszenie organizuje szereg bezpłatnych wydarzeń. Oprócz pokazów filmów są to jeszcze konferencje i warsztaty z dbałości o siebie. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 7 sierpnia w KIPISZ-u (klubokawiarnia przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, wejście od pl. Reymonta). Będzie to Dzień Troski o Siebie. Podczas bezpłatnych warsztatów będzie można dowiedzieć się, jak o siebie dbać zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.
– Chcemy, żeby każdy, niezależnie od zasobności portfela, mógł dowiedzieć się czegoś na ten temat, żeby miał podstawową wiedzę i narzędzia, z których będzie mógł skorzystać w swoim życiu – mówi Emilia Grancow.
Kolejne bezpłatne wydarzenie przygotowywane przez SZTOS to konferencja z okazji Światowego Dnia Adopcji – „Porozmawiajmy o więzi” – poświęcona rodzinom adopcyjnym i zagadnieniom związanym z trudnościami oraz traumami wczesnodziecięcymi. Konferencja zaplanowana jest na 6–7 listopada. Więcej informacji na www.sztos.org.
SZTOS, czyli Stowarzyszenie Zainteresowanych Troską o Siebie tworzą:
- Emilia Grancow – psycholożka, nauczycielka uważności;
- Anna Kobalczyk – psycholożka;
- Dorota Jachowicz – absolwentka filozofii, graficzka;
- Roksana Ślusarczyk – absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa, joginka, improwizatorka sceniczna;
- Adrianna Krusik, fizjoterapeutka;
- Katarzyna Bogołembska – trenerka rozwoju osobistego, improwizatorka sceniczna;
- Maria Legucka – studentka psychologii;
- Malwina Kalinowska – absolwentka filozofii, improwizatorka sceniczna.
Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Miasta Łodzi.