Tak może wyglądać zabójca z parku na Zdrowiu. Portret powstał dzięki DNA

Łódzka policja przedstawiła portret sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 r. około godz. 18.30 w parku na Zdrowiu. Wizerunek mężczyzny został stworzony przez Laboratorium Parabon Nanolabs z USA przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Metoda ta użyta została w Polsce po raz pierwszy.

Wizerunek zabójcy z parku na Zdrowiu - mat. KWP w Łodzi
Portret zabójcy z parku na Zdrowiu powstał dzięki zaawansowanym badaniom DNA , mat. KWP w Łodzi

W piątek (1 lipca) Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi opublikowała wizerunek sprawcy zabójstwa z 4 grudnia 2020 r. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych pozwalających na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni. Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.

Według przeprowadzonych badań DNA prawdopodobny wiek sprawcy zabójstwa w parku na Zdrowiu w chwili popełnienia czynu to przedział 30-33 lata +/- 5 lat. Skóra jasna z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzenie z Europy Południowo- Wschodniej.

Pamiętać należy, że taki wizerunek jest naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie musi być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe, takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także zarost, fryzura czy blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią przewidywanie cech człowieka, nie są fotografią.

Nagroda za wskazanie sprawcy zabójstwa

Wraz z opublikowaniem wizerunku sprawcy policja ogłosiła 70 tys. zł nagrody za informację identyfikującą podejrzanego. Policjanci czekają na informacje przez całą dobę pod numerami telefonów: 47 841 45 05 lub kom. 798 030 848 oraz w siedzibie KWP w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112. Gwarantowana anonimowość!

ZOBACZ TAKŻE