Teatr Powszechny w Łodzi. Prapremiera „Na całe życie” w reżyserii Wojciecha Malajkata

W sobotę, 14 stycznia, Teatr Powszechny (ul. Legionów 21) zaprasza na pierwszą w 2023 r. prapremierę! Na Dużej Scenie widzowie obejrzą „Na całe życie” – sztukę Paolo Costelli w adaptacji i reżyserii Wojciecha Malajkata, który w łódzkim Teatrze Powszechnym pracuje po raz drugi.

Teatr Powszechny w Łodzi. Prapremiera „Na całe życie” w reżyserii Wojciecha Malajkata
Teatr Powszechny w Łodzi. Prapremiera „Na całe życie” w reżyserii Wojciecha Malajkata

Włoska komedia stawia przed nami pytania o naturę związków i relacji. Opowiada historię czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, albowiem udzielił ich człowiek udający księdza. Mają okazję po raz kolejny stanąć przed ołtarzem i odnowić, teraz z pełną mocą, swoje przysięgi… Czy się na to zdecydują?  

Kryzys i rewolucja

– To spektakl o tym, że w naszym życiu nic nie jest stałe ani stabilne – mówi reżyser Wojciech Malajkat. – W „Na całe życie” mamy do czynienia z rewolucją, którą dotyczy instytucji małżeństwa. Co ono dla nas współcześnie znaczy? Czy jeszcze w ogóle cokolwiek znaczy? Czy małżeństwo to relacja między ludźmi czy tylko formalny związek? Stawiamy pytania, ale nie chcemy dawać gotowych recept – podkreśla. 

– Sztuka pokazuje słabość konstrukcji rodziny w tradycyjnym rozumieniu, pewien kryzys, którego doświadczamy – dodaje dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. – W skrajnych przypadkach ten kryzys objawia się w przemocowych relacjach. Takie zjawiska trzeba piętnować i nazywać po imieniu. „Na całe życie” dotyka też kryzysu wiary i religijności. Co znaczy dla nas wiara? Czy ma coś wspólnego z autentycznym poszukiwaniem Boga czy dotyczy tylko rytuałów i ceremonii? Ile jest w tym wiary, a ile hipokryzji i gry pozorów?

Z dystansem i nadzieją na trudne tematy

Czy można o tym wszystkim mówić językiem komedii? – W moim przekonaniu zdecydowanie tak. Inteligentna komedia nie oznacza braku refleksji – podkreśla Pilawska. – Posługując się innymi środkami, potrafi opowiadać o traumach, trudnych tematach, ale jednocześnie daje nadzieję. 

Prapremiera spektaklu „Na całe życie” odbędzie się 14 stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Kolejne przedstawienia – 15, 17, 18 i 19 stycznia o godz. 19:00. W obsadzie: Aleksandra Bogulewska, Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Barbara Lauks, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Marta Maria Wiśniewska, Magda Zając, Andrzej Jakubas, Sebastian Jasnoch, Jakub Kryształ, Michał Lacheta/Kamil Suszczyk, Jakub Wieczorek, Jan Wojciech Poradowski.

Bilety w cenie od 70 do 90 zł można kupić w kasie Teatru, w biletomacie w Galerii Łódzkiej oraz na stronie internetowej powszechny.pl.

ZOBACZ TAKŻE