"Lola i pianino hałasów". Lalki z Łodzi zagrają w międzynarodowej animacji [ZDJĘCIA]

Mają od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i już wkrótce pojadą do Francji, gdzie rozpoczną swoją wielką filmową przygodę. W łódzkiej pracowni artystycznej dobiega końca produkcja lalek animacyjnych, które zagrają w koprodukowanym przez łódzki MOMAKIN, filmie „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello.

Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
Wyprodukowane w Łodzi lalki zagrają w filmie „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
23 zdjęć
Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
Łódzkie lalki do filmu „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello
ZOBACZ
ZDJĘCIA (23)

Lola i pianino hałasów” to wyjątkowa opowieść o sile miłości, pokonywaniu trudności i barier także tych społecznych. Lola to ucząca się gry na trąbce nastolatka, którą czasem przytłaczają zachowania jej młodszego brata. Psychiatra dziecięcy wyjaśnia jej, czym jest spektrum autyzmu. Lola postanawia zwrócić na siebie uwagę brata i znaleźć sposób, żeby się z nim porozumieć.

– Zależy nam na stworzeniu projektu, który w poetycki i metaforyczny sposób skłoni młodych widzów do refleksji. Obojętność, a nawet odrzucenie i niezrozumienie, na jakie narażone są osoby w spektrum autyzmu, to przyczynek do rozmowy o integracji i wspólnym życiu w świecie. Opowiadamy historię rodzeństwa, które chce znaleźć drogę do wzajemnego zrozumienia – tłumaczy Augusto Zanovello, reżyser filmu i podkreśla, że w szerszym ujęciu film mówi o trudnościach, jakie mamy jako ludzie w porozumiewaniu się ze sobą.

Lalki stworzone w Łodzi

Postaci do animacji Augusto Zanovello zostały stworzone w Łodzi. Za powstanie blisko 30 lalek odpowiada zespół, który stoi za sukcesami takich projektów, jak „Wyspa psów” Wesa Andersona czy „Piotrusia i wilka”, nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton. Postaci Loli, Simona i pozostałych bohaterów stworzyli: Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Piotr Knabe, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Marta Mikołajczyk.

Lalkowych aktorów zaprojektowano i wykonano tak, by byli w stanie zagrać jak najwięcej ujęć i dubli. Ułatwiło to wykorzystanie w produkcji nowoczesnego i w pełni polskiego systemu konstrukcji lalek animacyjnych, opracowanego przez MOMAKIN we współpracy z projektantem konstrukcji Dariuszem Kalitą i polskimi dostawcami podzespołów.

Łódź słynie ze znakomitych specjalistów, tworzących lalki animacyjne. Z łódzkich pracowni lalki trafiają na plany filmowe na całym świecie – mówi Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, producent wykonawczy filmu. – Projekt „Lola i pianino hałasów” jest wyjątkowy, także dzięki wykorzystaniu naszych konstrukcji, pozwalających animatorom na planie zwiększyć możliwości ruchowe lalek, a także sprawiają, że lalki są trwalsze, a ich poszczególne elementy można wymieniać bez uszczerbku dla całej struktury – dodaje.

Prosto z Łodzi lalki pojadą na plan zdjęciowy do francuskiej Walencji. Tam też trafią rekwizyty wykonane we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Po postprodukcji obrazu i dźwięku, która będzie zrealizowana we Francji, Szwajcarii i Polsce, film trafi także do polskiej telewizji.

Z Łodzi na plan do Walencji

Reżyser filmu, Augusto Zanovello, studiował w Szkole Sztuk Pięknych w brazylijskim Belo Horizonte. W 1985 roku przeniósł się do Francji, gdzie pracował w różnych studiach animacji jako animator i auto storyboardów. Pracuje również jako scenarzysta kinowy i telewizyjny. Wyreżyserował kilka seriali i filmów krótkometrażowych, jak „Listy kobiet” z 2013 roku, wielokrotnie nagradzane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie zdobył nagrodę publiczności.

Zaangażowanie w takie projekty podkreśla osiągnięcia lokalnych twórców oraz wieloletnią tradycję filmu animowanego w Łodzi – przekonuje Monika Głowacka z EC1 Łódź, koproducent filmu. – Współpraca przy filmie „Lola i pianino hałasów” jest kontynuacją konsekwentnie podejmowanych przez EC1 i Miasto Łódź działań służących rozwojowi łódzkiej branży filmowej oraz polskiej kinematografii – dodaje.

Producentem są francuskie Folimage i Komadoli. Koproducentami filmu są MOMAKIN, Centrum Technologii Audiowizualnej CeTA we Wrocławiu, EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz szwajcarskie Nadasdy.

ZOBACZ TAKŻE