Noc Muzeów Łódź 2023
W otwartych podczas Nocy Muzeów instytucjach kultury, muzeach i innych miejscach, które zgłosiły się do tegorocznej edycji, zjawiło się ponad 52 tysiące zwiedzających! Tradycyjnie najwięcej osób odwiedziło Muzeum Miasta Łodzi. Stali bywalcy wystaw pałacowych zawsze liczą na nietypowe miejsca, które zostaną pokazane podczas imprezy. Tym razem wielkim powodzeniem cieszyła się powstająca właśnie kapsuła czasu, która zostanie zakopana na 50 lat w lipcowy weekend związany z obchodami 600-lecia miasta.
Tłumy trafiły także do Muzeum Włókiennictwa, Tradycji Niepodległościowych, do miejskich galerii i Muzeum Kinematografii. Oblegane były nawet tak nieoczywiste miejsca jak Sąd Okręgowy, który przygotował inscenizację procesu z lat 30-tych. Przypomniana została sprawa zabójstwa dwunastoletniej Zosi przez jej matkę Marię Zajdel, która była jedną z najgłośniejszym w międzywojennej Łodzi. Plac Dąbrowskiego ponownie wypełniły tłumy publiczności, podobnie jak na oryginalnym procesie.
Kilka tysięcy osób odwiedziło ASP i w Galerię ASP przy Piotrkowskiej 68. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty biżuterii, targi studenckie i wykłady o SI. Był to, zdaniem pracowników ASP, największy sukces frekwencyjny uczelni na imprezie otwartej towarzyszącej normalniej działalności akademii.
Noc Muzeów Łodź 2023 okazała się wielkim sukcesem turboweekendu. Według wstępnych szacunków ok. 40 procent gości byli to przyjezdni spoza Łodzi.
EC1 Łódź
Weekend 13-14 maja dla EC1 Łódź był niesamowicie pracowitym okresem. Od samego rana w punktach kasowych byłej elektrociepłowni ustawiały się tłumy mieszkańców, chętnych skorzystać z interaktywnej oferty Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Ulicy Żywiołów. Wszystko to za sprawą 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Łódzkiej Nocy Muzeów, które przyciągnęły do instytucji w ciągu dwóch dni 7000 osób.
Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Ulica Żywiołów oferowały swoim gościom wspólną zabawę i możliwość zwiedzania interaktywnych wystaw jedynie za złotówkę. Dziesiątki eksponatów i tysiące metrów kwadratowych naukowej rozrywki zaciekawiły odbiorców w każdym wieku. Od rana do godziny 18:00 EC1 Łódź zwiedzały rodziny z dziećmi, po czym od 19:00 do 1:00 w nocy po ekspozycji przechadzali się dorośli. Czekały na nich wyjątkowe atrakcje, mapping na oryginalnie zachowanym turbozespole i przepiękna panorama miasta w towarzystwie zachodzącego słońca, obserwowana z tarasu widokowego na Chłodni Kominowej.
Juwenalia Łódź 2023
Kilkanaście tysięcy studentów łódzkich uczelni bawiło się w weekend na Juwenaliach Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Impreza wróciła do swojej normalnej formuły po pandemicznej przerwie. Oba dni Juwenaliów minęły pod znakiem kompletu widzów na koncertach na osiedlu studenckim Lumumbowo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także przygotowane wydarzenia poboczne.
Nocne zwiedzanie Orientarium
Nocą, 13 maja, goście Orientarium Zoo Łódź mieli niepowtarzalną okazję, by zajrzeć do strefy oceanicznej. Tego wieczora do świata oceanu weszło prawie 3 tys. osób! Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się tunel oceaniczny, gdzie nad głowami zwiedzających przepływają najróżniejsze gatunki ryb. W sumie do zobaczenia było 7 zbiorników wodnych, a w nich m.in. rafa koralowa, koniki morskie, rogatnice Picasso, pokolce królewskie, czyli znana wszystkim dzieciom rybka Dory, i wiele, wiele innych. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak pływające w łódzkim Orientarium rekiny i płaszczki.
Festiwal Kolorów
To była najbarwniejsza impreza tego weekendu. Holi Święto Kolorów, czyli polska edycja imprezy, która została zapoczątkowana w Indiach. Podczas jej trwania uczestnicy obsypują się nawzajem proszkami o wszystkich kolorach tęczy. W Festiwalu Kolorów na terenie MOSiR przy ul. Karpackiej wzięło udział ok 1000 osób. Największą popularnością cieszyły się cykliczne wystrzały kolorowych proszków ze sceny. Najmłodsi mogli dodatkowo skorzystać z dmuchańców i innych atrakcji.
Senioralia Łódź 2023
Od soboty 13 maja seniorzy rządzą Łodzią. Na inauguracji IX Łódzkich Senioraliów na rynku Manufaktury tylko jednego dnia bawiło się 5 000 osób! Seniorzy pobili m.in. rekord w odtańczeniu zumby na 600-lecie miasta, korzystali z bezpłatnych badań oraz mieli okazję do wysłuchania koncertu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.
W sobotę, od godziny 10:00, aż do wieczora seniorzy świętowali rozpoczęcie Łódzkich Senioraliów. Korzystali z atrakcji przygotowanych dla nich przez Urząd Miasta Łodzi oraz partnerów wydarzenia, przyłączyli się do bicia rekordu we wspólnym tańcu zumby oraz oglądali występy na scenie. A tam prezentowały się różne grupy seniorskie, zaś po godzinie 17:00 wystąpiła gwiazda wieczoru, Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem i Warsaw String Quartet. Uczestniczyli też w przekazaniu kluczy do bram miasta seniorom przez prezydent miasta Łodzi Hannę Zdanowską.