Tramwaju do Lutomierska na razie nie będzie. Na modernizację torów nie ma pieniędzy

Perspektywa odbudowy linii tramwajowej łączącej Konstantynów Łódzki z Lutomierskiem znacznie się oddala. Remont zniszczonego torowiska, według zapowiedzi samorządowców, miała wesprzeć finansowo spółka Centralny Port Komunikacyjny. Jednak już wiadomo, że tego nie zrobi. Oznacza to, że na razie, na nowe tory nie ma pieniędzy.

Tramwaju do Lutomierska na razie nie będzie
Tramwaju do Lutomierska na razie nie będzie. Na modernizację torów nie ma pieniędzy

O tym, że CPK może przekazać pieniądze na modernizację linii tramwajowej między Konstantynowem a Lutomierskiem, poinformował dwa lata temu samorząd województwa łódzkiego. Projekt miał być częścią systemu, który umożliwi mieszkańcom dojazd do planowanej linii Kolei Dużych Prędkości. Dzięki tramwajom mieszkańcy Lutomierska, czy Konstantynowa, mogliby dojechać do Łodzi i skorzystać z szybkich połączeń w drodze do Warszawy. Teraz już wiadomo jednak, że CPK pieniędzy nie da, bo spółka wydała je na inne cele. Jako pierwszy o sprawie poinformował portal Transport-Publiczny.pl.

Rzeczywiście spółka CPK miała przygotowane w budżecie środki na ten cel i była gotowa wesprzeć finansowo inwestycję tramwajową. Do rozpoczęcia tych prac jednak nie doszło, dofinansowanie projektu nie było więc możliwe — informuje rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego Agnieszka Stefańska-Krasowska.

Mowa o kwocie 10 milionów złotych. Gdzie pieniądze są teraz? Zostały za nie kupione autobusy dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dzięki którym ŁKA uruchomiła linie dojazdowe na terenie województwa.

Tramwaj tylko z Łodzi do Konstantynowa

Ta decyzja oznacza, że perspektywa remontu torów z Konstantynowa do Lutomierska oddala się. Samorządy Lutomierska nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, żeby samemu zmodernizować linię. A przypomnijmy, że zamknięto ją 5 lat temu, ze względu na fatalny stan techniczny torowiska. Zatem na razie tramwajem z Łodzi będziemy mogli dojechać tylko do Konstantynowa Łódzkiego. Ta część inwestycji jest już praktycznie na ukończeniu. Modernizacja tego odcinka kosztowała ponad 80 mln zł, a pierwsze tramwaje mają pojechać wyremontowaną linią jeszcze przed wakacjami.

ZOBACZ TAKŻE