Uczelnie artystyczne w Łodzi w czołówce polskiej i światowej. Jakie mają sukcesy? [ZDJĘCIA]

Łódź ma jedne z najlepszych szkół artystycznych w Polsce i na świecie. Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Szkoła Filmowa w Łodzi od blisko 80 lat kształcą artystów mających ogromny wpływ na polską i światową kulturę. Przed przyszłorocznymi, okrągłymi jubileuszami powstania Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych, pamiętając o niedawnych 75. urodzinach Szkoły Filmowej, warto docenić zasługi i sukcesy łódzkich uczelni artystycznych.

artyści na scenie
Uczelnie artystyczne w Łodzi cieszą się uznaniem w Polsce i na świecie
10 zdjęć
artyści na scenie
artyści na scenie
artyści na scenie
artyści na scenie
artyści na scenie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Najważniejsi polscy projektanci mody, którzy odnoszą sukcesy na świecie, to w większości absolwenci Instytutu Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. O absolwentach łódzkiej uczelni regularnie pisze się na łamach światowych magazynów mody, w tym w najbardziej prestiżowym magazynie Vogue. A wielu z nich pracuje dla światowych marek, takich jak Chanel. Studenci i absolwenci uczelni do największych sukcesó mogą zaliczyć m.in. zwycięstwa w Design 32. Konkursie Najlepszych Dyplomów Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Festiwalu OFF Bratysława, VideoBardo International Videopoetry Festival w Argentynie czy Międzynarodowym Triennale Rysunku Studenckiego

Olbrzymim prestiżem cieszy się łódzka Akademia Muzyczna, której studentami każdego roku pragną zostać najbardziej utalentowani młodzi ludzie z całej Polski. Tylko w ubiegłym roku akademickim studenci Akademii zdobyli 60 nagród i wyróżnień, w bieżącym roku mają już na koncie 17 kolejnych laurów. Uczelnia stała się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków tworzenia muzyki współczesnej. W tym muzyki eksperymentalnej. Tylko w 2023 roku akademickim studenci Akademii zdobyli 60 nagród i wyróżnień, w bieżącym roku mają już na koncie 17 kolejnych laurów. Dodatkowo skrzypek Wojciech Niedziółka został laureatem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii „odkrycie roku", a czworo studentów uhonorowano stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi to jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie i corocznie znajduje się w gronie najlepszych szkół filmowych w rankingu prestiżowego amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Absolwenci tej uczelni mają ogromny wpływ na rozwój światowej kinematografii. Otrzymali dotąd m.n. 4 Oscary (i 25 nominacji), 31 nagród i wyróżnień MFF Cannes, 45 nagród i wyróżnień MFF Berlinale, 44 nagród i wyróżnień MFF w Wenecji, 9 nagród i nominacji BAFTA oraz 20 Europejskich Nagród Filmowych (EFA).

ZOBACZ TAKŻE