Ulica Żywiołów została stworzona dla młodszych dzieci, ale... nie tylko. Jak wyjaśnia Magdalena Kosiada-Sylburska, kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1: — To oferta skierowana do dzieci w wieku 3–10 lat. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym będą mogły się dobrze czuć, poznawać i odkrywać świat.
Ulicę Żywiołów pomogli zbudować najmłodsi
Co warte podkreślenia, cała przestrzeń nie powstała wyłącznie w umysłach dorosłych. Ponieważ z Ulicy Żywiołów ostatecznie mają korzystać dzieci, EC1 zaprosiło je do współtworzenia projektu. — Postanowiliśmy zapytać dzieci w przedszkolach i szkołach, jakie mają wyobrażenie o tym miejscu, czego chciałyby w takim miejscu doświadczać, co zobaczyć i czego się dowiedzieć — tłumaczy Kosiada-Sylburska. I dodaje: – Mieliśmy z tych wywiadów i obserwacji dużo ciekawych wniosków, które wprowadziliśmy do naszej koncepcji, doprecyzowaliśmy projekt i wówczas zaczęliśmy już pracować z firmą New Amsterdam, która tę przestrzeń nam zaprojektowała, wybudowała i wyposażyła.
Po fazie projektowania i budowania nadszedł moment wypróbowywania nowej przestrzeni w boju. Na tym etapie również poproszono o pomoc najmłodszych, którzy chętnie sprawdzili, jak funkcjonuje cała atrakcja. Do EC1 zaproszono dzieci w różnym wieku. Ich wnioski okazały się dla organizatorów niezwykle cenne i pozwoliły na jeszcze lepsze dostosowanie Ulicy Żywiołów do potrzeb odbiorców.
Tak powstała przestrzeń obejmująca aż 3 piętra eksperymentów oraz aktywności ruchowych wspierających rozwój dzieci. Ulica Żywiołów ma przede wszystkim pobudzać do aktywności, stwarzać warunki do tego, by zwiedzający sami chcieli poszerzać swoją wiedzę o świecie, przeprowadzać doświadczenia i poznawać otoczenie. Znajdą tu coś dla siebie zarówno mali artyści, jak i konstruktorzy, fani łamigłówek czy zabaw ruchowych.
Ulica Żywiołów to przestrzeń, gdzie zabawa łączy się z nauką
Nauka poprzez zabawę w EC1
Wodzia, Aero, Ogi, Ziemek i Żywek – takie imiona noszą Żywiołaki, które już w październiku zaproszą najmłodszych do wspólnej zabawy. Na dodanie do tradycyjnie pojmowanych czterech żywiołów piątego – Życia – organizatorzy zdecydowali się na podstawie obserwacji zachowań dzieci. — Tym żywiołem są przede wszystkim nasi najmłodsi: żywiołowi, ciekawi świata, zadający pytania, odkrywający różne miejsca, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, że mogą być dla nich ciekawe. Tak narodził się piąty żywioł reprezentowany na Ulicy Żywiołów przez energetycznego i zawsze uśmiechniętego Żywka — tłumaczy Kosiada-Sylburska.
Przy tworzeniu Ulicy Żywiołów położono nacisk na to, by zwiedzający mogli uczyć się i czerpać radość niezależnie od wieku. — Młodsze dziecko będzie doświadczało bardziej sensorycznie, starsze będzie mogło przeczytać także towarzyszące atrakcjom opisy czy skorzystać z infografik. Ważnym czynnikiem będzie obecność opiekuna, my także służymy wsparciem animacyjnym, opowiadamy o poszczególnych elementach i wspieramy w tej kreatywnej podróży — wyjaśnia Magdalena Prasoł z Centrum Nauki i Techniki EC1.
Organizatorzy nie zapomnieli też o bezpieczeństwie. — Zadbaliśmy o nie zwłaszcza w elementach wyposażenia, unikając ostrych kantów czy śliskich elementów. Ulica Żywiołów ma być przyjazna, nieograniczająca dzieci w żywiołowości, w wyobraźni, dająca pole do popisu, bardziej twórczego rozwoju. Krótko mówiąc: przyjemnego, ale zarazem pożytecznego spędzania czasu — dodaje Prasoł.
Na Ulicy Żywiołów atrakcji z pewnością nie zabraknie. Magiczne lustro, bieg po orbicie, ścianka wspinaczkowa, ognisty wir – to tylko niektóre z przykładów atrakcji, jakie znajdziecie w nowej łódzkiej przestrzeni. Na Ulicę Żywiołów EC1 (ul. Targowa 1/3) zaprasza już od 16 października.