Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz w Łodzi działa od 45 lat. Co oferuje?

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz od 45 lat prowadzi zajęcia, warsztaty oraz wykłady dla łódzkich seniorów. Jest najstarszą i największą organizacją zrzeszającą seniorów działającą w Łodzi i województwie. Jubileusz był okazją do wręczenia nagród za Zasługi dla Miasta Łodzi najbardziej zasłużonym działaczom uniwersytetu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz w Łodzi działa od 45 lat
Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz w Łodzi działa od 45 lat

Nierzadko dopiero moment przejścia na emeryturę pozwala skupić się na własnym rozwoju i poszerzaniu wiedzy. Wcześniej praca i troska o rodzinę nie dawały przestrzeni na naukę. Ale koniec pracy zawodowej oznacza też nadmiar wolnego czasu. Jest on szczególnie dotkliwy dla osób samotnych. Wyjście do pracy dawało kontakt z drugim człowiekiem, czego na emeryturze brakuje. 

Uniwersytety III Wieku są świetnym lekarstwem na wszystkie te potrzeby. Wiedza podana w odpowiedni dla seniorów sposób oraz możliwość spotkania z rówieśnikami to same plusy. W takich miejscach rodzą się przyjaźnie, a ćwiczony umysł hamuje procesy starzenia się.

Tak właśnie od 45 lat pracuje Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Instytucja posiada bogatą ofertę dla studentów–seniorów. Zajęcia podzielone są tematycznie. Osoby zainteresowane przeszłością mogą wziąć udział w wykładach z historii Polski i świata. Studenci spragnieni ruchu i rywalizacji mogą zapisać się na gimnastykę albo brydża. Dla artystycznych dusz przygotowano warsztaty plastyczne, a miłośnicy kina mogą wybrać się na wspólny seans filmowy. Co więcej, na seniorów czekają wykłady z ekologii czy turystyki, ale również lektoraty językowe, warsztaty z kultury różnych krajów oraz próby chóru. W sumie można korzystać z 25 typów zajęć prowadzonych dwa razy w tygodniu. Wykłady, kursy i lektoraty prowadzone są – jak na studiach – przez naukowców. 

Aby móc uczęszczać na wykłady, należy zapisać się do Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie jest wymagane wykształcenie średnie. Wystarczy do końca czerwca złożyć deklarację do biura przy ul. Rewolucji 1905 r. 66 od poniedziałku do środy w godz. 10:00–14:00 lub wysłać ją e-mailowo na adres lutw@uni.lodz.pl i jesienią rozpocząć pierwszy semestr studiów. Rok akademicki składa się tu z dwóch semestrów, każdy trwa cztery miesiące. 

Uczelnia funkcjonuje od 1979 r. Powstała jako pierwsza tego typu placówka w regionie oraz szósta w Polsce. Od tego czasu udział w zajęciach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy seniorów. W ostatnią środę uniwersytet obchodził jubileusz, podczas którego osoby zasłużone dla organizacji nagrodzono odznakami  za Zasługi dla Miasta Łodzi.

UNIWERSYTETY III WIEKU W ŁODZI:

1. Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej 

2. Akademia Seniora Activus (korzysta ze wsparcia Uniwersytetu Łódzkiego) 

3. Akademia Kreatywnego Seniora (działa przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi) 

4. Salezjański Uniwersytet Trzeciego Wieku

ZOBACZ TAKŻE