Studiowała psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Kończąc studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uzyskała dyplom z projektowania tkaniny, dywanu, gobelinu i fotografii. Od 1986 r. Urszula Issaieff pracuje, prowadząc zajęcia plastyczne. Uczestniczy w prezentacjach sztuki dzieci i młodzieży zarówno w kraju, jak i za granicą. Realizuje również autorskie akcje plastyczno-happeningowe. Prowadzi galerie sztuki gromadzące prace stworzone przez amatorów i profesjonalistów. Od 12 lat kieruje także powołaną przez siebie grupą plastyczną seniorów Studio Maestro +. Jest laureatką nagrody Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie Upowszechniania Kultury i Sztuki oraz Odznaki Honorowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Edukacja artystyczna
Urszula Issaieff swoją przygodę z edukacją artystyczną rozpoczynała od pracy z dziećmi. – Od zawsze kochałam plastykę i bardzo chciałam zarażać innych swoją pasją. Po studiach od razu zaczęłam prowadzić zajęcia plastyczne. Zaczynałam w drugiej połowie lat 80. od pracy w pracowni spółdzielczej – wspomina Urszula. – Od tamtej pory edukuję dzieci, młodzież i dorosłych, prowadzę lekcje plastyki w szkole. Od 12 lat pracuję również z seniorami – dodaje.
Aktywizacja seniorów
W 2012 r. powstało STUDIO MAESTRO +. – Grupę powołałam 12 lat temu w Bałuckim Ośrodku Kultury „Na Żubardzkiej”. Celem naszych spotkań od samego początku było uaktywnienie postawy twórczej i podniesienie samooceny seniorów – tłumaczy Urszula. – Obecnie w zajęciach bierze udział ok. 40 osób. Uczestnicy zgłębiają zagadnienia estetyczne oraz poznają techniki plastyczne – wyjaśnia.
Chętni seniorzy mogą dołączyć do zajęć, które odbywają się w poniedziałki i wtorki od godz. 16:00 w Centrum Edukacji Kulturowej na ul. Żubardzkiej.
Nie ma miejsca na nudę
Program spotkań obejmuje różnorodne techniki wykorzystywane w plastyce.
– Zajęcia prowadzone są w oparciu o martwą naturę, szkice, autoportrety, rysunek postaci, plenery oraz kompozycje z wyobraźni, inspirowane m.in. muzyką i fotografią. Wzajemnie szkolimy się i doskonalimy w zakresie grafiki, linorytu, gipsorytu, monotypii, kakografii, rysunku i malarstwa – tłumaczy. – Wśród wykorzystywanych przez nas narzędzi znajdują się ołówek, sangwina, węgiel, tusze, pastele oraz farby akrylowe i olejne. Podczas zajęć powstają imponujące obrazy, ikony, gobeliny, ceramika, a także małe formy rzeźbiarskie – wyjaśnia.
Galeria „Ż”
W Centrum Edukacji Kulturowej na ul. Żubardzkiej znajduje się galeria, w której Urszula Issaieff co roku organizuje wystawy prac swoich podopiecznych. Jedną z takich wystaw jest „EMERGERE”, która w tym roku obchodziła swoje dziesięciolecie. – „Emergere” z języka włoskiego oznacza „wynurzanie się" i jest metaforą aktywności uczestników zajęć. Grupę tworzą bardzo różne osobowości, z różnymi doświadczeniami artystycznymi, zawodowymi i życiowymi, temperamentami twórczymi i możliwościami realizacyjnymi – wyjaśnia pani Urszula. – Pomimo tych różnic łączy je potrzeba wyrażania siebie, dojścia do głosu stłumionych wcześniej ekspresji plastycznych i emocji. Ważny jest też aspekt społeczny spotkań, uczestnicy nawiązują znajomości i przyjaźnie – dodaje. – Dzięki temu powstają wyjątkowe i oryginalne prace, które później można podziwiać podczas wystawy w naszej galerii – tłumaczy.
Wernisaż prac seniorów „Emergere X” odbył się 24 lutego.