"Vogue" nagrodził Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi! Specjalne wyróżnienie [ZDJĘCIA]

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znalazło się w gronie nagrodzonych w tegorocznym plebiscycie kulturalnym O!Lśnienia organizowanym przez redakcję Onet i miasto Kraków. Muzeum otrzymało nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję Vogue Polska, partnera wydarzenia

budynki muzeum z lotu ptaka
Vogue nagrodził Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi!
11 zdjęć
budynki muzeum z lotu ptaka
budynki muzeum z lotu ptaka
budynki muzeum z lotu ptaka
budynki muzeum z lotu ptaka
budynki muzeum z lotu ptaka
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Przedsięwzięcie skupia najciekawsze i najbardziej dostrzegane społecznie wydarzenia kulturalne ostatnich miesięcy. Inicjatywa promuje projekty i twórców, którzy wytyczają trendy w polskiej kulturze, dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami i odkrywcami poszukującymi nowych sposobów wyrazu w sztuce.

Uroczystość miała miejsce 8 marca w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. – Chcemy uhonorować instytucję, która w dużej mierze przyczyniła się do rosnącej popularności polskiej tkaniny artystycznej na świecie – zarówno w obrębie sztuki, jak i mody oraz dizajnu. Cieszymy się, tym bardziej, że wspieranie polskiego rzemiosła, promowanie go za granicą jest częścią misji „Vogue Polska”. A nasze związki z tkaniną mają wiele wymiarów. Nasze wydawnictwo książkowe nazywa się Osnova, do wymyślenia tej nazwy zainspirowała nas lektura reportażu o łódzkich włókniarkach – mówiła Hanna Rydlewska, dyrektorka wydawnicza Vogue Polska.

Vogue Polska przyznał nagrodę specjalną po raz trzeci. W ubiegłych latach jej laureatami były artystka wizualna Małgorzata Mirga-Tas, która w 2022 reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji oraz Anja Rubik i jej fundacja Sexed.pl (2023).

Arkadius bohaterem wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od kilku lat intensywnie rozwija kolekcję mody współczesnej, prezentując ją jako ważną część zbiorowego dziedzictwa kulturowego. Korzystając z obszernych i różnorodnych zbiorów organizuje wystawy poświęcone polskim i zagranicznym projektantom, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju mody polskiej. Do najważniejszych z nich należą: „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” (2018/19) czy „Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” (2018). A już w czerwcu 2024 roku muzeum otwiera kolejną modową wystawę „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”. Będzie to pierwsza na świecie ekspozycja podsumowująca twórczość Arkadiusza Weremczuka – najsłynniejszego polskiego projektanta. 

SONDA

Byłaś/eś w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi?

ZOBACZ TAKŻE